Структура на АРМ

ГШ
Генералштаб

ЗОК
Здружена оперативна команда

КОД
Команда за обука и доктрини

пСО
Полк за специјални операции

ЦЕИ
Центар за електронско извидување

бп
Баталјон за почести

Денес, 30-ти јули, во 19.00 часот на платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза, во Скопје, Оркестарот на Армијата на Република Македонија ќе одржи концерт, по повод 2 Август - Илинден и 70 годишнината од АСНОМ
АРМ учествуваше во одбележувањето на 1000 години од „Битката на Беласица“

Припадници на Армијата на Република Македонија, денес, 29-ти јули учествуваa во одбележувањето на 1000 години од „Битката на Беласица“. На програмата која се одвиваше на историскиот локалитет „Пирго“ во населбата Мокриево, под падините на планината Беласица, Воениот оркестар на АРМ изведе получасовна програма, во која беа отсвирени сплет на македонски родољубиви песни (Народе македонски, Вo борба, Земјо македонска), како и композициите Ден на слободата, Работнички, Младинска чекорница, Илинден и слично.

Свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ во Авганистан

Денес, 25-ти јули во касарната „НХ Кузман Јосифовски Питу“ во Тетово, се одржа свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада (1.мпбр), кој учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. На свеченоста по повод враќањето на контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ присуствуваа: министерот за одбрана д-р Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, заменик-министерот за одбрана Арбен Лабеништа, државниот секретар во МО Сашо Стефаноски, високи претставници од МО и АРМ, претставници од локалната самоуправа, роднините на припадниците од контингентот и други гости.

Армијата на Република Македонија им оддаде почит на жртвите од Првата светска војна

Со изведувањето на композицијата „Il Silenzio – Тишина“ од припадници на Воениот оркестар на АРМ и пологање на венец од страна на делегација на АРМ, во очи на денот на почетокот на Првата светска војна, на платото пред споменикот на паднатите херои за Македонија, Армијата на Република Македонија се вклучи во меѓународните активности за комеморација на сите жртви во една од најголемите војни на XX век.

Проштална средба на НГШ на АРМ со аташето на Кралството Норвешка во Република Македонија

Денес, 23-ти јули 2014 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари проштална средба со полковник Есбен Ас, Одбранбено аташе на Кралството Норвешка во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на полковникот Ас за неговата работа и стручен ангажман, при што го истакна неговиот придонес во продолжувањето на одличната билатерална соработка помеѓу АРМ и Вооружените сили на Кралството Норвешка.

Македонските мировници од шеснаесеттата ротација од мисијата ИСАФ во Авганистан се вратија во Македонија

Денес, 21-ви Јули, на аеродромот „Александар Велики“ во Петровец, пристигнаа мировниците на АРМ кои учествуваа во мисијата ИСАФ во Авганистан. Мировниците од составот на Првата механизирана пешадиска бригада, (1.мпбр), во оваа прилика, срдечно беа пречекани од Министерот за одбрана
д-р Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ генерал – потполковник Горанчо Котески, Заменик командантот на Здружената оперативна команда на АРМ бригаден генерал Мухамед Рацај и Командантот на 1.мпбр бригаден генерал Павле Арсоски.


Началник на ГШ на АРМ

Началнички дневник

„На сите припадници од АРМ од муслиманска вероисповед честит Рамазан Бајрам“


Заменик началник на
ГШ на АРМ


Линкови


НАТО