Средба со претставници од НАТО Штабот за специјални операции

Во рамки на работната посета на претставници од НАТО Штабот за специјални операции на Армијата, денес во кабинетот на началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски се одржа средба со делегацијата на штабот за специјални операции предводена од заменик на командантот, бригаден генерал Робин Стефенсон. На средбата на која присуствуваа и заменикот на началникот, генерал-мајор Азим…

Фото галерија на активностите по повод одбележување на Неделата на НАТО

Како дел од активностите за одбележување на 70-годишнината од основањето на НАТО Алијансата и нашиот напредок кон членство во НАТО, од страна на Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата во текот на изминатите денови се организираа и реализираа поголем број на активности во рамки на Неделата на НАТО. Централниот настан беше заедничкиот концерт кој…

Во генералштабот одржана средба на генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски со генерал Христос Христодолу

Началникот на генералштабот на националната одбрана на Грција, генерал Христос Христодолу кој се наоѓа во кратка посета на Република Северна Македонија по повод одбележување на Денот на НАТО, денес престојуваше во Министерството за одбрана и Генералштабот, каде оствари одвоени средби со министерката за одбрана Радмила Шекеринска и со началникот на генералштабот генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски. На…

Средба на началникот на генералштабот со заменик на командантот на Командата на Здружени сили на НАТО во Брунсум

Заменик на командантот на Командата на Здружени сили на НАТО во Брунсум, генерал потполковник Стјуарт Скејтс денес оствари средба со началникот на генералштабот на армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски. На средбата се разговараше за соработка со Командата на Здружени сили на НАТО во Брунсум, процесот на пристапување на нашата земја во НАТО и достигнатата интероперабилност на…

Одбележување на Денот на 1 механизирана пешадиска бригада

Првата механизирана пешадиска бригада која е најголемата борбена единица во армијата, во чии редови се наоѓаат припадници од повеќе родови, со воена свеченост во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец, го одбележа денот на единицата. Началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски обраќајќи се пред стројот на припадниците од бригадата честитајќи им го празникот истакна дека генералштабот…

Средба на началникот на генералштабот со Амбасадорот и одбранбено аташе на Република Полска

Во рамки на билатералните меѓуармиски активности, денес Началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски оствари средба со потполковник Марек Вармински, нерезидентно одбранбено аташе на Република Полска и Н.Е Војциех  Тицињски, вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Полска во Република Северна Македонија. На средбата, која доаѓа по посетата на генералот Ѓурчиновски на полските вооружени сили во февруари,…

Работна посета на генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски на албанските вооружени сили

Началникот на генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денес и утре на покана од началникот на генералштабот на албанските вооружени сили , бригаден генерал Бардил Колчаку, престојува во работна посета на албанските вооружени сили. Во склоп на посетата, генералот Ѓурчиновски во текот на утрешниот ден ќе присуствува на воената свеченост во Тирана по повод прославата…

Обука и размена на искуства од доменот на комуникациски и информациски системи со НАТО мобилен тренинг тим

Согласно планот за обука со НАТО, во периодот од 25.03 до 28.03.2019 година во Домот Армијата се  одржа обука за Комуникациски и информациски системи (КИС)  со НАТО мобилен тренинг тим (МТТ). На обуката учествуваат офицери од родот врски од командите и единиците на Армијата.   Тренинг тимот од НАТО  презентираше  способности, планирање, искуства, научени лекции…