Официјална посета на командантот на КФОР на ГШ на АРМ

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески денес (25-ти ноември) се сретна со командантот на КФОР генерал-мајор Салваторе Фарина кој престојуваше во официјална посета на ГШ на АРМ. На средбата во ГШ на АРМ се разговараше за безбедносната состојба во регионот, можностите за унапредување на соработката со силите на КФОР, како и размена на…

Учество на НГШ на АРМ на 17-тата Конференција на началниците на генералштабовите од армиите на земјите-членки на Јадранската група

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, учествува на 17-тата Конференција на началниците на генералштабовите од армиите на земјите-членки на Јадранската група која се одржува од денес до 22-ри ноември во Сараево, Република Босна и Херцеговина. Домаќин на Конференцијата е началникот на Здружениот Штаб на Вооружените сили на Босна и Херцеговина, генерал-мајор Анто Јелеч,…

Посета на НГШ на АРМ на гарнизон Тетово

Началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, денес (12-ти ноември) го посети гарнизонот Тетово. Посетата на началникот на ГШ на АРМ на касарната „Кузман Јосифовски – Питу“ во Тетово се одвива во рамките на планот за обиколка на гарнизоните на АРМ, кој започна да се реализира минатиот месец, со посета на Здружената оперативна команда…

Работна посета на НГШ на АРМ на ВС на Република Турција: Република Турција продолжува да и дава безрезервна поддршка на Република Македонија, неправедната блокада еден ден ќе заврши – изјави НГШ на ВС на Република Турција

Во рамките на работната посета на Вооружените сили (ВС) на Република Турција, вчера (08.11.2013 година) во Мавзолејот на Мустафа Кемал Ататурк во Анкара, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, положи венец со свежо цвеќе на гробот на Ататурк, каде се одбележува 75 годишнината од смртта од на таткото на модерна Турција. Вчера на…

Со успешниот настап во Струмица, заврши гостувањето на Воениот оркестар во градовите низ Република Македонија

Синоќа, 7-ми ноември 2013 година, Воениот оркестар на АРМ за прв пат со свој настап се претстави пред граѓаните на Струмица. Граѓаните на Струмица вистински уживаа во вештините во работа со оружје на припадниците на баталјонот за почести кои пред концертот на Воениот оркестар ја изведоа точката „ЕГЗИРЦИР“ на платото пред Домот на културата во…

Работна посета на НГШ на АРМ на Вооружените сили на Република Турција

Началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, од денес престојува во работна посета на Вооружените сили (ВС) на Република Турција. Во Генералштабот на Турските ВС во Анкара, НГШ на АРМ денес срдечно го пречека началникот на ГШ на ВС на Република Турција, генерал Неџет Озел. На средбата, покрај унапредување на билатералната соработка со ВС…

Свечена заклетва во касарната Алексо Дамниевски Бауман во Велес

Денес, во касарната „Алексо Демниевски Бауман“ во Велес, свечена заклетва за доброволно служење на воениот рок дадоа 255 граѓани на Република Македонија, од кои 17 припаднички на женскиот пол. Во своето обраќање пред војниците, заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Емил Димитриев, во контекст на дадената заклетва, потенцираше дека интегритетот на една личност се определува…

Успешен настап на Воениот оркестар во Радовиш

Денес, 2-ри ноември 2013 година, Воениот оркестар на АРМ за прв пат со свој настап се претстави пред граѓаните на Радовиш. Едночасовниот концерт на Воениот оркестар на АРМ се одржа на плоштадот во Радовиш, каде во одличната изведба на нумерите од страна на Воениот оркестар, имаа можност да уживаат граѓаните од различна возраст, кои со…

Посета на НГШ на АРМ на ВС на Република Литванија: Потврда на придонесот на Република Македонија кон Европската одбрана и безбедност

Началникот на Генералштабот (ГШ) на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, денес продолжува со официјалната посета на Вооружените сили (ВС) на Република Литванија. Вчера на средбите со литванскиот Министер за одбрана Јоузас Олекас и началникот на ГШ на ВС на Република Литванија, генерал-потполковник Арвидас Поциус, беше нагласено дека Литванија дава целосна поддршка на полноправното членство на Република…