АРМ започна со одбележувањето на 2 Август – „Ден на Републиката“ и 70 години АСНОМ

Воениот оркестар на Армијата на Република Македонија, вчера вечер, одржа концерт на платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза, во Скопје. По повод одбележувањето на 2 Август – „Ден на Републиката“ и 70 години АСНОМ, оркестарот, под диригентската палка на потполковникот Драган Димитров, изведе композиции од домашни и странски автори кои се пригодни за одбележување на една…

Армијата на Република Македонија им оддаде почит на жртвите од Првата светска војна

Со изведувањето на композицијата „Il Silenzio – Тишина“ од припадници на Воениот оркестар на АРМ и пологање на венец од страна на делегација на АРМ, во очи на денот на почетокот на Првата светска војна, на платото пред споменикот на паднатите херои за Македонија, Армијата на Република Македонија се вклучи во меѓународните активности за комеморација на…

Свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ во Авганистан

Денес, 25-ти јули во касарната „НХ Кузман Јосифовски Питу“ во Тетово, се одржа свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада (1.мпбр), кој учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. На свеченоста по повод враќањето на контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ присуствуваа: министерот за одбрана д-р Зоран…

Македонските мировници од шеснаесеттата ротација од мисијата ИСАФ во Авганистан се вратија во Македонија

Денес, 21-ви Јули, на аеродромот „Александар Велики“ во Петровец, пристигнаа мировниците на АРМ кои учествуваа во мисијата ИСАФ во Авганистан. Мировниците од составот на Првата механизирана пешадиска бригада, (1.мпбр), во оваа прилика, срдечно беа пречекани од Министерот за одбрана д-р Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ генерал – потполковник Горанчо Котески, Заменик командантот на…

Припадниците на пСО во Радожда прикажаа врвна обученост при изведување на комбинирани активности на копно, вода и воздух

Денес, 16-ти јули, во Радожда, Струга, се изведе методско-показна тактичка вежба ,,Неутрализирање на непријателски пловен објект“. На вежбата присуствуваа: Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Вооружените сили д-р Ѓорге Иванов, Министерот за одбрана д-р Зоран Јолевски, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, командантот на полкот за специјални операции бригаден генерал Васко…

Посета на Центарот за обука на пилоти од старешини на ГШ на АРМ

Од денес до 17 јули во организирана посета на Центарот за обука на пилоти (ЦОП) ќе присуствуваат старешини од ГШ на АРМ. На почетокот на денешната посетата, старешините ги поздрави директорот на Центарот и поранешен пилот на хеликоптер во Израелската армија, господин Шрака Јаари. Посетата продолжи со презентација на инструкторот Драган Неделковки. Во текот на…

Средба на НГШ на АРМ со новото воено аташето на САД во Република Македонија

Денес, 14-ти јули 2014 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари проштална средба со полковник Џефри Предмор, Одбранбено аташе на САД во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на полковникот Предмор за неговата работа и стручен ангажман, при што го истакна неговиот придонес во продолжувањето на одличната билатерална соработка…

Проштална средба на НГШ на АРМ со аташето на Канада во Република Македонија

Денес, 11-ти јули 2014 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари проштална средба со полковник Пол Даф, Одбранбено аташе на Канада во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на полковникот Даф за неговата работа и стручен ангажман, при што го истакна неговиот придонес во продолжувањето на одличната билатерална соработка…

Посета на Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили д-р Ѓорге Иванов на Центарот за обука на вода во Охрид

Денес, 10-ти јули 2014 година, Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, д-р Ѓорге Иванов го посети Центарот за обука на вода во Охрид. Во придружба на Претседателот на Република Македонија беа Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески и Командантот на Командата за обука и доктрини, полковник Љупчо Костовски. Целта…