Посета на Центарот за обука на пилоти од старешини на ГШ на АРМ

Од денес до 17 јули во организирана посета на Центарот за обука на пилоти (ЦОП) ќе присуствуваат старешини од ГШ на АРМ. На почетокот на денешната посетата, старешините ги поздрави директорот на Центарот и поранешен пилот на хеликоптер во Израелската армија, господин Шрака Јаари. Посетата продолжи со презентација на инструкторот Драган Неделковки. Во текот на…

Средба на НГШ на АРМ со новото воено аташето на САД во Република Македонија

Денес, 14-ти јули 2014 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари проштална средба со полковник Џефри Предмор, Одбранбено аташе на САД во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на полковникот Предмор за неговата работа и стручен ангажман, при што го истакна неговиот придонес во продолжувањето на одличната билатерална соработка…

Проштална средба на НГШ на АРМ со аташето на Канада во Република Македонија

Денес, 11-ти јули 2014 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари проштална средба со полковник Пол Даф, Одбранбено аташе на Канада во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на полковникот Даф за неговата работа и стручен ангажман, при што го истакна неговиот придонес во продолжувањето на одличната билатерална соработка…

Посета на Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили д-р Ѓорге Иванов на Центарот за обука на вода во Охрид

Денес, 10-ти јули 2014 година, Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, д-р Ѓорге Иванов го посети Центарот за обука на вода во Охрид. Во придружба на Претседателот на Република Македонија беа Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески и Командантот на Командата за обука и доктрини, полковник Љупчо Костовски. Целта…

Свечено испраќање на седумнаесетата ротација на АРМ во мировната мисија ИСАФ во Авганистан

Денес, 3-ти јули (четврток) 2014 година, во касарната ,,Боро Менков“ во Куманово, се одржа свеченост по повод испраќањето на контингентот на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада, (1.мпбр) кој учествува во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. На свеченоста по повод испраќањето на контингентот на АРМ за мисијата ИСАФ ќе присуствуваа: Министерот за одбрана…

Посета на началникот на ГШ на ВС на Унгарија генерал Тибор Бенко

Од денес во дводневна официјална посета на Република Македонија и АРМ претстојува делегација на Вооружените сили (ВС) на Унгарија, предводена од началникот на ГШ на ВС на Унгарија, генерал Тибор Бенко. Делегацијата во ГШ на АРМ беше пречекана со високи воени почести, каде домаќин му е началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески. Генералот…

Настап на воените оркестри на АРМ и ВС на Република Турција на задоволство на граѓаните на Скопје

Вчера, на плоштадот „Филип Втори“ во Скопје, воениот оркестар на АРМ и воен оркестар „Мехтеран“ на Вооружените сили на Република Турција преку заедничкиот настап пред македонската публика, покажаа дека односите и соработката помеѓу Република Македонија и Република Турција, на сите полиња, се на највисоко ниво. На концертот, присуствуваа: претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, министерот…

НГШ на АРМ му додели средна плакета на АРМ по повод испраќањето на шефот на Канцеларијата на НАТО во Скопје

Денес, 24-ти јуни 2014 година, во ГШ на АРМ се одржа пригодна свеченост по повод испраќањето на шефот на Канцеларијата на НАТО во Скопје, полковник Александар Александров. На свеченоста присуствуваше началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, Заменикот на НГШ на АРМ генерал-потполковник Насер Сејдини, новиот шеф на Канцеларијата на НАТО морнарички капетан Румен…

НГШ на АРМ ја отвори четвртата Конференција на главните подофицери од армиите на САД – Јадранската група

Денес, 24-ти јуни 2014 година, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески ја отвори четвртата Конференција на главните подофицери од армиите на земјите членки на САД-Јадранската група (А5). На конференцијата, покрај домаќинот главниот главниот подофицер на АРМ, главниот наредник Драган Стојановски, учествуваа главните подофицери од армиите на: Албанија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна…