Заменик-началникот на армијата на НР Кина, генерал-потполковник Ванг Гуанзонг во посета на Република Македонија

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, денеска оствари средба со заменик-началникот на Генералштабот на Народноослободителната армија на НР Кина, генерал-потполковник Ванг Гуанзонг, кој престојува во посета на Република Македонија. На средбата министерот Јолевски истакна дека целосно го поддржува процесот на уште поголемо зацврстување на меѓусебната одбранбена соработка, за која тој оцени дека е…

Проштална средба на НГШ на АРМ со аташето на Република Турција во Република Македонија

Денес, 05-ти август 2014 година, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески и Заменикот на началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Насер Сејдини остварија проштална средба со полковник Осман Нури Јилдирим, Одбранбено аташе на Република Турција во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на полковникот Јилдирим за неговата работа и стручен…

Припадниците на Баталјонот за почести го подигнаа бајракот на Крушевската Република

Вчера, 01.08.2014, како дел од програмата за одбележување на 2 Август-Денот на Републиката, во рамките на научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“, припадници на Баталјонот за почести го подигнаа бајракот на Крушевската Република. Овој бајрак ќе се вее десет дена, се до 10.08.2014, колку што постоела и Крушевската Република. Припадниците од Баталјонот за почести, во…

АРМ започна со одбележувањето на 2 Август – „Ден на Републиката“ и 70 години АСНОМ

Воениот оркестар на Армијата на Република Македонија, вчера вечер, одржа концерт на платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза, во Скопје. По повод одбележувањето на 2 Август – „Ден на Републиката“ и 70 години АСНОМ, оркестарот, под диригентската палка на потполковникот Драган Димитров, изведе композиции од домашни и странски автори кои се пригодни за одбележување на една…

Армијата на Република Македонија им оддаде почит на жртвите од Првата светска војна

Со изведувањето на композицијата „Il Silenzio – Тишина“ од припадници на Воениот оркестар на АРМ и пологање на венец од страна на делегација на АРМ, во очи на денот на почетокот на Првата светска војна, на платото пред споменикот на паднатите херои за Македонија, Армијата на Република Македонија се вклучи во меѓународните активности за комеморација на…

Свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ во Авганистан

Денес, 25-ти јули во касарната „НХ Кузман Јосифовски Питу“ во Тетово, се одржа свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада (1.мпбр), кој учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. На свеченоста по повод враќањето на контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ присуствуваа: министерот за одбрана д-р Зоран…

Македонските мировници од шеснаесеттата ротација од мисијата ИСАФ во Авганистан се вратија во Македонија

Денес, 21-ви Јули, на аеродромот „Александар Велики“ во Петровец, пристигнаа мировниците на АРМ кои учествуваа во мисијата ИСАФ во Авганистан. Мировниците од составот на Првата механизирана пешадиска бригада, (1.мпбр), во оваа прилика, срдечно беа пречекани од Министерот за одбрана д-р Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ генерал – потполковник Горанчо Котески, Заменик командантот на…

Припадниците на пСО во Радожда прикажаа врвна обученост при изведување на комбинирани активности на копно, вода и воздух

Денес, 16-ти јули, во Радожда, Струга, се изведе методско-показна тактичка вежба ,,Неутрализирање на непријателски пловен објект“. На вежбата присуствуваа: Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Вооружените сили д-р Ѓорге Иванов, Министерот за одбрана д-р Зоран Јолевски, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, командантот на полкот за специјални операции бригаден генерал Васко…