Средба на Министерот за одбрана и Началникот на ГШ на АРМ со командантот на КФОР

Министерот за одбрана Зоран Јолевски и Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, денес (4-ти декември), остварија одделни средби со командантот на КФОР генерал-мајор Франческо Паоло Фиљуоло кој престојуваше во официјална посета на ГШ на АРМ. Министерот Јолевски за време на средбата со командантот на КФОР, Фиљуоло, ја истакна поддршка на Република Македонија за…

Учество на АРМ во акцијата „Денот на дрвото“

Денес (03.12.2014 година), припадниците на АРМ активно се вклучија во акцијата „Денот на дрвото“. Врз основа на извршената координација со координативното тело на акцијата, АРМ се ангажираше на седум пунктови низ Република Македонија, на кои млади стебла засадуваа 350 припадници на АРМ од осум армиски гарнизони, по следното: во Скопје на пунктот Миладиновци; во Куманово…

Официјална посета на председавачот на Воениот комитет на ЕУ генерал Патрик де Русиер на АРМ и Република Македонија

Денес, во Генералштабот (ГШ) на АРМ со високи воени почести беше пречекан председавачот на Воениот комитет (ВК) на ЕУ, генерал Патрик де Русиер, на кого домаќин му е началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески. Генералот Русиер во изјавата за медиумите го истакна активното учество и придонесот на Република Македонија и АРМ во Европската…

Годишна конференција за обука на АРМ

Во текот на денешниот и утрешниот ден во Домот на АРМ во Скопје, во организација на ГШ на АРМ се одржува годишна конференција за обука на АРМ. Конференцијата ја отвори началникот на Ј-7 во ГШ на АРМ, полковник Зоран Додевски, кој го нагласи значењето на конференцијата како единствена можност за координирање на вежбовните активности на…

Одбележување на денот на Центарот за Електронско Извидување 9-ти Ноември

На ден 07.11.2014 година (петок) со почеток во 11.00 часот во касарната „Гоце Делчев“ Скопје се одржа свеченост по повод одбележување на 9-ти Ноември денот на Центарот за Електронско Извидување. На свеченоста присуствуваа претставници од ГШ на АРМ, команданти на баталјони од составот на АРМ, поранешни команданти и припадници на единицата како и претставници на…

Официјална посета на председавачот на Воениот комитет на НАТО генерал Кнуд Бартелс на АРМ и Република Македонија

Денес, во Генералштабот (ГШ) на АРМ со високи воени почести беше пречекан председавачот на Воениот комитет (ВК) на НАТО, генерал Кнуд Бартелс, на кого домаќин му е началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески. Генералот Бартелс во изјавата за медиумите им се заблагодари на припадниците на АРМ, истакнувајќи го нивниот професионализам кој го покажуваат…

Средба на медицинскиот тим на АРМ кој ќе учествува во мисијата АЛТЕА со Министерот за одбрана на Република Македонија и НГШ на АРМ

Денес, 31-ви октомври, Министерот за одбрана Зоран Јолевски и Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески остварија средба со медицинскиот тим на АРМ кој во наредните шест месеци ќе учествува во седумнаесеттата ротација за мисијата АЛТЕА во Босна и Херцеговина. Министерот Јолевски изрази задоволство од досегашната работа на медицинскиот тим на АРМ во мисијата…

АРМ прими донација од Република Турција вредна 2 милиони долари

Од осамостојувањето на Република Македонија, Турција беше првата земја која подаде пријателска рака, земја која изрази подготвеност за соработка и помош во сите сфери, а особено во областа на одбраната. Отвореноста и блиската соработка се најзначајната алка во градењето на стратешките односи помеѓу двете земји. Тоа го истакна министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран…