Одбележана седумгодишнината од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце

Денес, 12-ти јануари, на спомен обележјата кај катлановско Блаце и пред командата на воздухопловната бригада на АРМ (вБР) беше одбележана седумгодишнината од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа единаесет припадници на (вбр) на АРМ. На спомен обележјето кај катлановско Блаце, венци со свежо цвеќе положија делегации на: Министерството за одбрана, предводена од министерот Зоран Јолески,…

Претседателот на Република Македонија и Врховниот командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов во посета на армиските „Волци“ во касарната „Илинден“

Денес (1 јануари 2015 година), во касарната „Илинден“ во Скопје, Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов по повод новогодишните празници заедно со министерот за одбрана, Зоран Јолевски и началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, ги посетија припадниците на Армијата на Република Македонија. При денешната посета…

Новогодишни пакетчиња за децата на мировниците на АРМ

Денес, 30-ти декември (вторник), во Домот на АРМ во Скопје, се одржа церемонија за поделба на новогодишни пакетчиња на децата на припадниците на АРМ кои се распоредени во мировните мисии надвор од Република Македонија. На церемонијата за поделба на новогодишни пакетчиња, присуствуваа Министерот за одбрана Зоран Јолевски и Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо…

Свечено испратен контингентот на АРМ во мисијата „Одлучна Поддршка“ во Авганистан

Денес, 27.12.2014 година на аеродромот „Александар Велики“ – Скопје министерот за одбрана Зоран Јолевски, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески и командантот на ЗОК генерал-мајор Методија Величковски, присуствуваа на испраќањето на контингентот на АРМ кој замина во мисијата „Одлучна Поддршка“ во Кабул, Авганистан. Министерот Јолевски истакна дека Македонија досега има добиено највисоки оцени…

Доделени новогодишни пакетчиња на воениот дел од аеродромот „Александар Велики“

Денес, 27-ти декември (сабота), во организација на припадниците на воздухопловната бригада (вбр) на АРМ и Синдикатот на вработените во Министерството за одбрана, на воениот дел од аеродромот „Александар Велики“ во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец, се одржа церемонија за поделба на новогодишни пакетчиња на децата од загинатите и починати припадници на вбр, како и на…

Традиционалниот Новогодишен концерт на Воениот оркестар ја воодушеви публиката во исполнетата сала во Домот на АРМ

Синоќа, 17-ти декември 2014 година, Воениот оркестар на АРМ во Домот на АРМ во Скопје го изведе традиционалниот Новогодишен концерт. На концертот присуствуваа: Министерот за одбрана Зоран Јолевски, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, генералите на АРМ, клучниот персонал во Министерството за одбрана и ГШ на АРМ, припадници од сите команди и единици…

Средба на НГШ на АРМ со Одбранбено аташе на Република Романија во Република Македонија

Денес, 16-ти декември 2014 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари средба со полковник Сорин Раду, Одбранбено аташе на Република Романија во Република Македонија. Должноста одбранбено аташе во Република Македонија, полковник Сорин Раду ја извршува од Софија, Република Бугарија. На средбата, генералот Котески ја истакна добрата билатерална соработка помеѓу АРМ и Вооружените…

Средба на НГШ на АРМ со Одбранбено аташе на Република Словенија во Република Македонија

Денес, 11-ти декември 2014 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари средба со полковник Дамјана Јурковиќ, Одбранбено аташе на Република Словенија во Република Македонија. Република Словенија има назначено нерезидентно одбранбено аташе во Република Македонија, при што полковникот Дамјана Јурковиќ должноста ќе ја извршува од Белград, Република Србија. На средбата, генералот Котески ја…

Донација на несмртоносно вооружување и опрема од САД за баталјонот на Воена полиција

Во касарната „Илинден“ во Скопје, денес (09.12.2014 година) беше донирана опрема од САД за потребите на баталјонот на Воена полиција на АРМ, во вредност од 850 илјади американски долари. На свеченоста за доделување на донацијата од САД присуствуваа: министерот за одбрана Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ генерал потполковник Горанчо Котески, заменикот на амбасадорот…