Традиционалниот Новогодишен концерт на Воениот оркестар ја воодушеви публиката во исполнетата сала во Домот на АРМ

Синоќа, 17-ти декември 2014 година, Воениот оркестар на АРМ во Домот на АРМ во Скопје го изведе традиционалниот Новогодишен концерт. На концертот присуствуваа: Министерот за одбрана Зоран Јолевски, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, генералите на АРМ, клучниот персонал во Министерството за одбрана и ГШ на АРМ, припадници од сите команди и единици…

Средба на НГШ на АРМ со Одбранбено аташе на Република Романија во Република Македонија

Денес, 16-ти декември 2014 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари средба со полковник Сорин Раду, Одбранбено аташе на Република Романија во Република Македонија. Должноста одбранбено аташе во Република Македонија, полковник Сорин Раду ја извршува од Софија, Република Бугарија. На средбата, генералот Котески ја истакна добрата билатерална соработка помеѓу АРМ и Вооружените…

Средба на НГШ на АРМ со Одбранбено аташе на Република Словенија во Република Македонија

Денес, 11-ти декември 2014 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари средба со полковник Дамјана Јурковиќ, Одбранбено аташе на Република Словенија во Република Македонија. Република Словенија има назначено нерезидентно одбранбено аташе во Република Македонија, при што полковникот Дамјана Јурковиќ должноста ќе ја извршува од Белград, Република Србија. На средбата, генералот Котески ја…

Донација на несмртоносно вооружување и опрема од САД за баталјонот на Воена полиција

Во касарната „Илинден“ во Скопје, денес (09.12.2014 година) беше донирана опрема од САД за потребите на баталјонот на Воена полиција на АРМ, во вредност од 850 илјади американски долари. На свеченоста за доделување на донацијата од САД присуствуваа: министерот за одбрана Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ генерал потполковник Горанчо Котески, заменикот на амбасадорот…

Средба на Министерот за одбрана и Началникот на ГШ на АРМ со командантот на КФОР

Министерот за одбрана Зоран Јолевски и Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, денес (4-ти декември), остварија одделни средби со командантот на КФОР генерал-мајор Франческо Паоло Фиљуоло кој престојуваше во официјална посета на ГШ на АРМ. Министерот Јолевски за време на средбата со командантот на КФОР, Фиљуоло, ја истакна поддршка на Република Македонија за…

Учество на АРМ во акцијата „Денот на дрвото“

Денес (03.12.2014 година), припадниците на АРМ активно се вклучија во акцијата „Денот на дрвото“. Врз основа на извршената координација со координативното тело на акцијата, АРМ се ангажираше на седум пунктови низ Република Македонија, на кои млади стебла засадуваа 350 припадници на АРМ од осум армиски гарнизони, по следното: во Скопје на пунктот Миладиновци; во Куманово…

Официјална посета на председавачот на Воениот комитет на ЕУ генерал Патрик де Русиер на АРМ и Република Македонија

Денес, во Генералштабот (ГШ) на АРМ со високи воени почести беше пречекан председавачот на Воениот комитет (ВК) на ЕУ, генерал Патрик де Русиер, на кого домаќин му е началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески. Генералот Русиер во изјавата за медиумите го истакна активното учество и придонесот на Република Македонија и АРМ во Европската…

Годишна конференција за обука на АРМ

Во текот на денешниот и утрешниот ден во Домот на АРМ во Скопје, во организација на ГШ на АРМ се одржува годишна конференција за обука на АРМ. Конференцијата ја отвори началникот на Ј-7 во ГШ на АРМ, полковник Зоран Додевски, кој го нагласи значењето на конференцијата како единствена можност за координирање на вежбовните активности на…

Одбележување на денот на Центарот за Електронско Извидување 9-ти Ноември

На ден 07.11.2014 година (петок) со почеток во 11.00 часот во касарната „Гоце Делчев“ Скопје се одржа свеченост по повод одбележување на 9-ти Ноември денот на Центарот за Електронско Извидување. На свеченоста присуствуваа претставници од ГШ на АРМ, команданти на баталјони од составот на АРМ, поранешни команданти и припадници на единицата како и претставници на…