Учество на НГШ на конференција на Воениот комитет на НАТО во Брисел

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески вчера и денес учествува на конференцијата на Воениот комитет (ВК) на НАТО во формат на началници на генералштабови, која се одржува во командата на НАТО во Брисел. Во фокусот на средбата на армиските лидери на земјите членки на НАТО и ПзМ е запознавање на началниците на ГШ…

Армијата на Република Македонија ја заврши мисијата ИСАФ во Исламската Република Авганистан

Во Домот на АРМ во Скопје денеска свечено беше одбележано завршувањето на 12 – годишната мировна мисија ИСАФ која се реализираше во Исламската Република Авганистан. По тој повод министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски истакна дека почнувајќи од 2002 година во рамките на турскиот контингент, во коалиција од 50 – тина земји НАТО…

Проштална средба на амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија Пол Волерс со НГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески

Денес, 13-ти јануари, началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија, Пол Волерс. На средбата, генералот Котески изрази благодарност за досегашниот придонес и ангажман на амбасадорот Волерс, во унапредување на билатералните односи и интензивирање на соработката меѓу Армијата на Република…

Одбележана седумгодишнината од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце

Денес, 12-ти јануари, на спомен обележјата кај катлановско Блаце и пред командата на воздухопловната бригада на АРМ (вБР) беше одбележана седумгодишнината од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа единаесет припадници на (вбр) на АРМ. На спомен обележјето кај катлановско Блаце, венци со свежо цвеќе положија делегации на: Министерството за одбрана, предводена од министерот Зоран Јолески,…

Претседателот на Република Македонија и Врховниот командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов во посета на армиските „Волци“ во касарната „Илинден“

Денес (1 јануари 2015 година), во касарната „Илинден“ во Скопје, Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов по повод новогодишните празници заедно со министерот за одбрана, Зоран Јолевски и началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, ги посетија припадниците на Армијата на Република Македонија. При денешната посета…

Новогодишни пакетчиња за децата на мировниците на АРМ

Денес, 30-ти декември (вторник), во Домот на АРМ во Скопје, се одржа церемонија за поделба на новогодишни пакетчиња на децата на припадниците на АРМ кои се распоредени во мировните мисии надвор од Република Македонија. На церемонијата за поделба на новогодишни пакетчиња, присуствуваа Министерот за одбрана Зоран Јолевски и Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо…

Свечено испратен контингентот на АРМ во мисијата „Одлучна Поддршка“ во Авганистан

Денес, 27.12.2014 година на аеродромот „Александар Велики“ – Скопје министерот за одбрана Зоран Јолевски, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески и командантот на ЗОК генерал-мајор Методија Величковски, присуствуваа на испраќањето на контингентот на АРМ кој замина во мисијата „Одлучна Поддршка“ во Кабул, Авганистан. Министерот Јолевски истакна дека Македонија досега има добиено највисоки оцени…

Доделени новогодишни пакетчиња на воениот дел од аеродромот „Александар Велики“

Денес, 27-ти декември (сабота), во организација на припадниците на воздухопловната бригада (вбр) на АРМ и Синдикатот на вработените во Министерството за одбрана, на воениот дел од аеродромот „Александар Велики“ во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец, се одржа церемонија за поделба на новогодишни пакетчиња на децата од загинатите и починати припадници на вбр, како и на…