Одбележување на Денот на Меѓународните Воени спортови

Денес, на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, се одбележа „18 февруари – Денот на Меѓународниот совет за воени спортови (МСВС)“. Спортскиот ден, кој по десетти пат се одвиваат во АРМ, го отвори командантот на Здружено оперативната команда на АРМ, генерал-мајор Методија Величковски. На свеченото отворањето, генералот Величковски пред спортските екипи нагласи дека денешниот…

Брифинг за борбената готовност на АРМ за 2014 година пред Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Вооружените сили д-р Ѓорге Иванов

Денес, 11-ти февруари 2015 година во Домот на АРМ во Скопје, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески пред Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Вооружените сили д-р Ѓорге Иванов изврши реферирање за борбената готовност (б/г) на АРМ во 2014 година. На реферирањето присуствуваа министерот за одбрана Зоран Јолевски, претседателот на комисијата…

Посета на Министерот за одбрана на Република Хрватска на полкот за Специјални Операции

Денес 10.02.2015 година во посета на полкот за специјални операции беше делегација на Министерството за одбрана на Република Хрватска, предводена од Министерот за одбрана Анте Котромановиќ. Делегацијата беше пречекана од страна на командантот на полкот за специјални операции бригадниот генерал Васко Ѓурчиновски заедно со потесниот дел од командата. Посетата продолжи со брифинг на делегацијата во…

Конференција на тема: „Функционирање на логистиката во АРМ“

Денес, 5-ти февруари 2015 година, во Домот на АРМ се одржа конференција на тема: „Функционирање на логистиката во АРМ, предизвици и предлози за надминување на истите“. По отварањето на конференцијата, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, во своето обраќање го истакна значењето на логистичкото обезбедување, како една од клучните области за нормално функционирање…

Средба на НГШ на АРМ со амбасадорката на СР Германија

Денес, 4-ти февруари 2015 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари протоколарна средба со амбасадорката на СР Германија во Република Македонија, Н.Е. Кристине Алтхаузер. На средбата, генералот Котески искажа благодарност до СР Германија за поддршката на евроатланската интеграција на Република Македонија, како и за заложбата за прием на нашата држава во НАТО.…

Посета на Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и НГШ на АРМ на поплавените подрачја во Пелагонискиот регион

Денес (3-ти февруари), Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили на Република Македонија Ѓорге Иванов придружуван од Началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески ги посети поплавените подрачја во Пелагонискиот регион и околу Црна Река. Претседателот Иванов го посети селото Тројкрсти каде што припадниците на АРМ, заедно со вработени од останатите…

НГШ на АРМ во посета на гарнизон Кичево и обуката на пСО во зимски услови во Маврово

Началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, вчера и денес ги посети касарната „Чеде Филиповски – Даме“ во Кичево и припадниците на полкот за специјални операции (пСО) кои изведуваат обука во зимски услови на терените во Маврово. За време на посетата на гарнизонот Кичево, началникот на ГШ на АРМ изврши увид во борбената готовност…