Потврдено стратешкото партнерство со Националната гарда на Вермонт за време на првата официјална посета на Генералштабот од страна на новопоставеиот командант на НГ на Вермонт, полковник Грегори Најт

Високата воена делегација на националната гарда (НГ) на сојузната држава на САД Вермонт, предводена од командантот на НГ на Вермонт, полковник Грегори Најт која престојува во тридневна официјална посета на Република Северна Македонија, денес престојуваше во генералштабот на Армијата и министерството за одбрана. По пречекот со високи воени почести, полковник Најт оствари средба со својот…

Традиционална средба со пензионираните генерали по повод Денот на Армијата

Како дел од активностите кои традиционално се реализираат во пресрет на одбележување на 18-ти Август – Денот на Армијата, началникот на Генералштабот,  генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски оствари средба со поранешните началници на Генералштабот и пензионираните генерали во Армијата. На средбата, на која присуствуваа и заменикот на НГШ, генерал-мајор Азим Нуредин и директорот на генералштабот, генерал-мајор Зоран…

Официјална посета на Началникот на генералштабот на ВС на Кралството Норвешка

Делегацијата на Вооружените сили (ВС) на Кралството Норвешка, предводена од НГШ на ВС на Кралството Норвешка, адмирал Хакон Брун-Хансен, во рамки на дводневната официјална посета на Република Северна Македонија, денес престојуваше во Генералштабот на Амијата и Министерството за одбрана. По пречекот со високи воени почести, адмиралот Хансен имаше прием кај својот домаќин, началникот на генералштабот,…

Финални спортски натпревари по повод Денот на Армијата

Во пресрет на одбележувањето на 18-ти Август, Денот на Армијата, денес на воениот стадион во Градскиот парк, со постројување на екипите од командите и единиците на Армијата од гарнизоните низ Републиката,  свечено беа отворени финалните спортски натпревари. Учесниците ќе се натпреваруваат во крос трчање, мал фудбал, кошарка, одбојка, шах и пинг понг, а победниците во…

Армијата и МО им одадоа почит на загинатите припадници на Армијата кај Љуботенски Бачила

Во рамки на одбележувањето на осумнаесет годишнината на осумте загинати воени обврзници кај месноста Љуботенски бачила, делегација од Армијата на Република Северна Македонија и Министерството за одбрана, положи цвеќе пред спомен обележјето во село Љубанци и спомен плочата во касарната „Илинден“ во Скопје. Исто така, почит на загинатите бранители им беше оддадена и пред споменикот…

Одадeна почит на загинатите припадници на Армијата кај Карпалак

По повод навршување на осумнаесет години од загинувањето на десетте припадници на Армијата, висока воена делегација од Генералштабот и Министерството за одбрана, положи венци со свежо цвеќе на спомен обележјето кај месноста Карпалак.   Во знак на почит, осумнаесет  годишнината од загинувањето на десетте припадници се одбележа и пред комплексот „Карпалак“ во Прилеп, каде делегации…

Средба на началникот на генералштабот со амбасадорката на Соединетите Американски Држави

Началникот на генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денес оствари протоколарна средба со новоименуваната амбасадорка на САД во Република Северна Македонија, Н.Е Кејт Мери Брнс.   На средбата на која присуствуваше и одбранбеното аташе на САД, полковник Тимоти Бјукен, се разговараше за одличната соработка помеѓу Армијата на Република Северна Македонија и Вооружените сили на САД,…

Достоинствено одбележување на двата историски Илиндена од страна на Армијата

По повод Денот на Републиката – 2 Август, Илинден, Армијата достоинствено се вклучи во одбележување на 116 години од Крушевското востание и 75 години од првото заседание на АСНОМ. Високи воени делегации на Армијата со полагање на свежо цвеќе и воени почести во Скопје, Пелинце и Крушево, учествува во чествувањето на националниот празник. Делегација предводена…

Првата редовна класа офицери го одбележа јубилејот 20 години од промовирањето

Првата редовна класа офицери од генерацијата 1995-1999 година, заедно со дел од тогашните професори и командири, денес во Воената Академија „Генерал Михајло Апостолски“, во касарната Гоце Делчев, на заеднички собир со еден наставен час, ги одбележаа јубилејните 20 години од своето промовирање во почетниот офицерски чин. На собирот пред офицерите од оваа класа присуствуваа и…