Учество на началникот на Генералштабот на АРМ на Kонференција на НАТО за стратегиско партнерство

Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал-потполковник Методија Величковски денес и утре учествува на конференцијата на НАТО за стратегиско партнерство (SMPC 2016), која се одржува воS Букурешт, Романија. Во фокусот на дводневната активност организирана од Сојузничката команда за трансформација на НАТО, началниците на генералштабови на армиите од земјите-членки на НАТО, Партнерство за мир,…

Состанок на НАТО Постојаната група на партнерски логистички експерти

Република Македонија и Армијата на Република Македонија (АРМ) се домаќини на состанокот на НАТО Постојаната група на партнерски логистички експерти (Standing Group of Partner Logistics Experts – SGPLE) кој ќе се одржува во период од 17-21.10.2016 година во Скопје. На состанокот, покрај персоналот од АРМ, учествуваат претставници од: НАТО штабот во Брисел, НАТО здружената команда…

Одбележан Денот на Здружената Оперативна Команда

Припадниците на Здружената Оперативна Команда (ЗОК) со воена свеченост во касарната „Боро Менков“ во Куманово, денес го прославија денот на единицата. На свеченоста покрај Министерот за одбрана (МО) на Република Македонија Зоран Јолевски и Началникот на генералштабот на Армијата на Република Македонија (АРМ) генерал-потполковник Методија Величковски, присуствуваа и заменикот на НГШ на АРМ генерал-мајор Мухамет…

Успешно заврши вежбата „Македонски Блесок-12”

Припадниците на декларираната ренџерска чета (рч) со демонстрација на постапките на показната вежба со боево гаѓање „Ренџерски вод во реакција и извлекување од контакт“, која денес се реализира на Армискиот полигон (АП) „Криволак“ во рамки на програмата за Денот за високи гости го означија завршетокот на „Македонски Блесок-12”. Во текот на реализација на вежбата ренџерите…

Средба на НГШ на АРМ со новиот одбранбен аташе на Република Грција

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски оствари средба со новото одбранбено аташе на Република Грција акредитиран во Република Македонија, бригаден генерал Георгиос Калогианис. На средбата со новиот воен аташе на Република Грција присуствуваше и досегашниот одбранбен аташе на Република Грција во Република Македонија, полковникот Николаос Арабатзис. На средбата, генералот Величковски упати благодарност кон…

Висока воена делегација од Вооружените сили на Арапска Република Египет во посета на АРМ

На покана на Претседателот на Република Македонија во работна посета на Република Македонија престојува висока воена делегација од Вооружените сили (ВС) на Арапска Република (АР) Египет, предводена од генерал мајор Магди Махмуд Ахмед Мохамед Али. Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија генерал-потполковник Методија Величковски денес оствари средба со членовите на делегацијата од ВС…

Свечено затворање на 31-то Светско воено првенство во борење

По повод затворањето на 31-то светско воено првенство во борење кое се одржа во период од 19-25 септември во ВИП Арената „Борис Трајковски“ се реализираше свеченост со сите учесници и претставници од нациите кои зедоа учество на ова првенство. На свеченото затворање присуствуваа министерот за одбрана Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковнк Методија…