Работна средба на НГШ на АРМ со генералите на Армијата на Република Македонија

Началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски и генералите во Армијата на Република Македонија остварија работна средба со поранешните началници на генералштабот и пензионираните генерали на АРМ. Цел на оваа работна средба која се одржува традиционално на крај од годината е информирање за реформските процеси во АРМ, понатамошните планови и активности за следната година,…

Протоколарна средба на НГШ на АРМ со новоназначеното одбранбено аташе на Украина

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски оствари протоколарна средба со новоназначеното нерезидентно одбранбено аташе на Украина акредитиран за Република Македонија, полковник Андриј Мирошниченко. Тема на денешните разговори во Генералштабот беше досегашната билатерална соработка во областа на одбраната меѓу двете армии како и продолжување на соработката од областа на одбраната посебно во доменот на…

Учество на Началникот на Генералштабот на АРМ на конференцијата на Началниците на Трансформација на НАТО

Делегацијата од Армијата на Република Македонија предводена од Началникот на ГШ на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски денес го завршува учеството на НАТО конференцијата на Началниците на трансформација, која се одржува во седиштето на Врховната команда на НАТО сојузничките сили за трансформација во Норфолк – Вирџинија, Соединетите Американски Држави. Усогласување на трансформациските процеси на армиите…

Пред Врховниот командант на Армијата презентирана актуелната безбедносна состојба на јужната граница во реонот на Гевгелија

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов, во придружба на Началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски во текот на денешниот ден ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија ангажирани на јужната граница во реонот на Гевгелија. Претседателот Иванов на брифингот одржан во Оперативниот центар од страна на…

Средба на ЗНГШ на АРМ со делегација од Косовските безбедносни сили

Во Генералштабот на АРМ, заменик на началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Мухамет Рацај оствари средба со делегација од Косовските безбедносни сили која се наоѓа во дводневна официјална посета на Армијата на Република Македонија. На средбата се разговараше за повеќе прашања, поврзани со соработката помеѓу Косовските безбедносни сили и Армијата на Република Македонија. Генералот Рацај…

9-то Армиско првенство во крос-кантри трчање во касарната „Илинден“

Во организација на Генералштабот на АРМ, традиционално и оваа година се одржа „9-то Армиско првенство во крос-кантри трчање“. Својата физичка кондиција на патеката во касарната „Илинден“, во должина од 6 км во машка и 3 км во женска конкуренција, на ова првенство ја покажаа 50 припадници на АРМ како и припадници од неколку атлетски екипи…

Претседателот Иванов во посета на припадниците на АРМ во касарната „Јане Сандански“ во Штип

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов ги посети припадниците на единиците на Армијата на Република Македонија (АРМ) стационирани во касарната „Јане Сандански“ во Штип, како дел од планираните посети на касарните на АРМ со цел непосредно согледување на состојбите во Армијата. За време на посетата претседателот Иванов…

Посета на Претседателот на Република Македонија на граничниот премин „Меџитлија“: АРМ ја контролира јужната граница и ги има предвид можните предизвици од нелегалната миграција

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов, во придружба на Началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски, во текот на денешниот ден ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија задолжени за обезбедување на јужната граница во реонот на граничниот премин „Меџитлија“. На караулата „Меџитлија“ на македонско-грчката…

Свечено примопредавање на должност командант на Здружената оперативна команда

Во касарната „Боро Менков“ во Куманово, се одржа свеченост по повод примопредавање на должноста командант на Здружената оперативна команда (ЗОК). Бригадниот генерал Зоран Милески, должноста командант на ЗОК ја прими од генерал-мајор Васко Ѓурчиноски, кој со Указ на Претседателот на Република Македонија е назначен за висок воен претставник на Република Македонија во седиштето на НАТО…