Церемонија за испраќање на припадниците на Армијата на вежбата „Syber Junction 19″

Во Касарната „Јане Сандански” во Штип, денеска  се одржа церемонија на упатување на контингент на Армијата на Република Северна Македонија на вежбата „Syber Junction 19″. Вежбата „Syber Junction 19″ ќе се реализира во СР Германија и е во организација на Командата на копнените сили на САД за Европа (USAREUR). Вежбата е една од најголемите вежби…

Началникот на Генералштабот на Армијата на тринаесеттата конференција на началниците на Генералштабови на балканските земји

Началникот на Генералштабот (ГШ) на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денес учествува на тринаесеттата конференција на началниците на Генералштабовите на балканските земји која се одржува во Букурешт, Романија. На конференцијата, покрај началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Романија, генерал Николае Ионел Чука, како домаќин, учествуваат и началниците на Генералштабовите на армиите од осум земји од…

Присуство на ЗНГШ генерал-мајор Азим Нуредин на свеченост по повод 20 годишнината од формирањето на СЕЕБРИГ

На ден 30.08.2019 година во касарната во Тирнавос – Лариса, Грција, се оддржа свеченост по повод 20 годишнината од формирањето на Бригадата на југоисточна Европа (SEEBRIG). Воедно, на истата свеченост се одржа и церемонијата на примопредавање на должноста Претседавач на SEDM-CC/PMSC. Должноста ја предаде Секретаријатот од Атина предводен од амбасадорот Елефтериос Ангелопулос, а ја прими Секретаријатот од Тирана кој во…

Затворен 11 регионален футсал „Куп за мир 2019“

По петдневни интензивни натпревари во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје, со победа во финалето на екипата од Босна и Херцеговина, против екипата на Црна Гора заврши 11-ти регионален футсал „Куп за мир 2019“. На церемонијата на свечено затварање, кое се одржа во касарната „Гоце Делчев“ беше доделен пехар на овогодинешниот победникот на футсал куп,…

Началникот на генералштабот на ВС на Република Хрватска во официјална посета на Армијата на Република Северна Македонија

Висока воена делегација на Вооружените сили (ВС) на Република Хрватска, предводена од Началникот на генералштабот на ВС на Република Хрватска, генерал Мирко Шундов која е во официјална посета на Армијата на Република Северна Македонија денес престојуваше во Генералштабот и Министерството за одбрана. По приемот со високи воени почести генералот Шундов, оствари средба со неговиот домаќин,…

Новоназначеното одбранбено аташе на СР Германија на средби во Генералштабот

Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски оствари протоколарна средба со новоназначеното нерезидентно одбранбено аташе на СР Германија, акредитиран во Република Северна Македонија, потполковник Дирк Вебер и потполковник Ханс-Петер Вамслер кој досега ја извршуваше оваа должност со седиште во Тирана, Република Албанија. Генералот Ѓурчиновски упати честитки до потполковник Дирк Вебер,…

Свечено отворен 11 регионален футсал „Куп за мир 2019“

Екипи од армиите на Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Србија и Словенија од денеска во следните пет дена ќе се натпреваруваат на единаесеттиот по ред футсал „Куп за мир“ кој беше официјално отворен денеска во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на отворањето пред присутните, меѓу кои и…