Actuality
Missions
Training & Exercises
НГШ на АРМ

Chief of General Staff

Major General Vasko Gjurchinovski

 

Date and place of birth:

11.06.1970 in Tetovo, Republic of Macedonia.

 

Military education:

  • Land Forces Military High School - Sarajevo, B&H, 1984-1988; 
  • Land Forces Military Academy, infantry (Belgrade and Sarajevo) 1988-1991;
  • Postgraduate studies (CJSC United States of America, Kansas) 2001-2002;
  • High Defence Studies (Armed Forces of republic of Italy) 2012-2013;
  • Many special operations courses in-country and abroad;
  • United Nations Peace keeping operations courses in-country and abroad;
  • Public Relations courses for battalion and brigade staff officer;
  • Combined Joint Task Force and Military Terminology Course;
  • Basic and Advanced English and Italian courses;
  • Participated in many Special Forces and Land Forces exercises in-country and abroad;
  • Participated in United Nations Mission in Lebanon, UNIFIL 2008-2009.

Military career:

  • Counter-terrorist platoon commander in Military Police, Skopje, 1992-1994;
  • Counter-terrorist company second in command, 1994;
  • Counter-terrorist company commander, 1995-1998;
  • Special Forces Battalion Deputy Commander, 1998-2000;
  • Head of S-3 at the Special Forces Command, 2002-2003;
  • Reconnaissance Battalion Commander, 2003;
  • Head of S-5 at the SOR Command, 2004;
  • 2MIBr 1Bn Commander, Tetovo, 2004-2007;
  • Head of Training and Exercise Section at G-3 of JOC, Kumanovo, 2007-2010;
  • 3Infantry Brigade Commander at JOC, Kumanovo, 2010-2011;
  • Adjutant of the Supreme Commander of Armed Forces of Republic of Macedonia, from March 2011-2013;
  • SOR Commander 2013-2015;
  • Joint operations command commander, August 2015 - December 2016;
  • Military Representative of the Permanent Mission of the Republic of Macedonia to NATO and EU in Brussels, December 2016 - August 2018;
  • Chief of General Staff 18.08.2018.

Promotions:

  • Second Lieutenant 1991-1992;
  • Lieutenant 1992-1995;
  • Captain 1995-1998;
  • Captain 1st Class 1998 - 2003;
  • Major 2003-2007;
  • Lieutenant Colonel 2007-2010;
  • Colonel 2010-2013;
  • Brigadier General 30.12.2013;
  • Major General 30.12.2015.

Foreign languages:

  • English;
  • Italian.

Contact:

Phone: + 389 2328-2012