Полагање венци свежо цвеќе по повод одбележувањето на 18-ти август Денот на АРМ

Со полагање на свежо цвеќе и воени почести на градските гробишта во Бутел во Скопје, пред вечниот дом на претседателите и врховни команданти Борис Трајковски и Киро Глигоров, на гробот на генерал Михаило Апостолски на партизанските гробишта делегација од АРМ и МО се започна со активностите за одбележувањето на јубилејниот 25-ти роденден на Армијата на…

Прослава по повод одбележување на „18 Август“ Денот на Армијата на Република Македонија и јубилејот 25 години од формирањето на АРМ

На ден 18.08.2017 година во касарната „Алексо Демниевски – Бауман“ во Велес се одржа свечен собир на вработените по повод одбележување на 18 Август – Денот на АРМ и јубилејот 25 години од формирањето на АРМ. На свечениот собир присуствуваа вработени во касарната и поканети гости од локалната самоуправа и државните институции и здруженија на…

Свечено пуштен во употреба новиот објект на стражата во касарната „НХ Страшо Пинџур“ Петровец

Во пресрет на одбележувањето на „18ти Август“, Денот на Армијата на Република Македонија и јубилејот „25 години Армија на Република Македонија“, во касарната „НХ Страшо Пинџур“ Петровец во текот на денешниот ден свечено беше пуштен во употреба новиот објект на стражата за касарната. Пред присутните припадници на АРМ се обрати Командантот на 1.мпбр, бригаден генерал…

Промоција на монографијата „Воени генерали од Македонија (1943-2017)“

Во пресрет на 18 Август Денот на АРМ, во годината кога Армијата го слави својот 25 роденден, во просториите на Домот на АРМ е промовирана монографијата, „Воени генерали од Македонија (1943-2017)“ во издание на здружението „Клуб на генерали на Република Македонија“. Издавањето на монографијата на која се потпишани авторите Мирослав Стојановски и Борис Стојаноски, генерали…

Средба на командантот на ЗОК со одбранбеното аташе на САД во Република Македонија

На ден 09.08.2017 година командантот на ЗОК, бригаден генерал Зоран Милески оствари средба со полковник Тимоти Бјукен, новоназначен одбранбено аташе на Соединетите Американски Држави акредитиран во Република Македонија. На средбата, на која присуствуваа и воздухопловното воено аташе мајор Ерик Рајс и шефот на канцеларијата за одбранбена соработка капетан Патрик Енрикез се разговараше за воена соработка…

Средба на Началникот на ГШ на АРМ со одбранбеното аташе на Република Турција во Република Македонија

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски оствари средба со потполковник Бурхан Урек, новоназначеното резидентно одбранбено аташе (ОА) на Република Турција во Република Македонија. Генералот Величковски му посака успешна работа на потполковник Бурхан Урек, новоназначеното резидентно одбранбено аташе на Република Турција во Република Македонија, кој во наредниот период ќе ја извршува оваа должност, истакнувајќи…

АРМ и МО им одадоа почит на загинатите припадници на АРМ кај Љуботенски Бачила

Делегација од Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија во спомен на загинатите припадници на Армијата на Република Македонија кај месноста Љуботенски Бачила во 2001 година, денес положи свежо цвеќе пред нивните споменици во селата Љубанци и Волково и кај спомен-плочата во касарната „Илинден“ во Скопје. На 10 август 2001 година, воено товарно возило…

Свеченост по повод примопредавање на должноста командант на бригадата за логистичка поддршка

Во кругот на командата на бригадата за логистичка поддршка (брЛп) во Скопје со воена свеченост се изврши примопредавање на должноста командант на бригадата за логистичка поддршка. Должноста командант на брЛп од полковник Васко Тошевски ја прими полковник Цветко Јаневски кој на ова место доаѓа од должноста, заменик на командантот на брЛП. На свеченоста, покрај командантот…