Крводарителни акции во Гарнизоните Куманово, Тетово и Петровец

Согласно годишниот план и програмата за соработка со Црвениот крст, во деновите 12, 13 и 14.08.2020 година, во касарните „НХ Боро Менков“ во Куманово, „НХ Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово и „НХ Страшо Пинџур“ во Петровец, со целосно почитување на препораките и мерките за заштита од ширење на вирусот „COVID-19”, се реализираа акции за доброволно дарување…

Оддадена почит по повод деветнаесет годишнината од загинувањето на армиските припадници кај месноста Љуботенски бачила

Во спомен на загинатите припадници од резервниот состав на Армијата кај месноста Љуботенски бачила, заеднички делегации од Армијата на Република Северна Македонија и Министерството за одбрана, положија свежо цвеќе на спомен обележјата на бранителите. Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ја предводеа заедничката делегација од Генералштабот и Министерството за…

Оддадена почит на загинатите припадници на Армијата на Република Северна Македонија кај месноста „Карпалак“

Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски ја предводеше заедничката делегација на Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија во чиј состав беше и државниот секретар, Драган Николиќ која положи венец со свежо цвеќе пред спомен-плочата на месноста „Карпалак“ по повод деветнаесет години од загинувањето на десет припадници на Армијата. По тој повод и…

Учество на Армијата на Република Северна Македонија во активностите со кои се одбележа 2ри Август – Ден на Републиката

По повод националниот празник, Илинден – Ден на Републиката, Армијата на Република Северна Македонија со воени почести и полагање на свежо цвеќе во Скопје, Пелинце и Крушево од страна на високи воени делегации учествуваше во одбележувањето на 117 години од Илинденското востание и 76 години од првото заседание на АСНОМ. Делегацијата предводена од Началникот на…

Реализација на вежбовни активности со хеликоптерите Ми-24 од воздухопловен ВИНГ

Како дел од планираните активности за обука на потчинетите единици од Командата за операции (КО), денес на АП „Криволак“ воздухопловниот ВИНГ (вВИНГ) реализира вежбовни активности со хеликоптер од типот Ми-24 од составот на вВИНГ. Активноста гранатирање, ракетирање и бомбардирање (ГРБ) од хеликоптер се состои од гаѓање на земјени цели со митралез од хеликоптер Ми-24 при…

Претседателот и Врховен командант на Армијата, Пендаровски, во посета на баталјонот за воено-медицинска поддршка

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски придружуван од Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска ги посети припадниците на баталјонот за воено-медицинска поддршка. По прогласување на пандемијата на вирусот COVID-19, персоналот на центарот активно се вклучи во поддршка на вработените во јавните здравствени установи. На барање на министерството…

Обиколка на Началникот на Генералштабот на единиците стационирани во гарнизонот Кичево

Началникот на генералштабот (НГШ) на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, како дел од своите надлежности за обиколки на единиците на Армијата на Република Северна Македонија, пред одбележувањето на Денот на Армијата денес изврши обиколка на касарната Чеде Филиповски Даме во Кичево. За време на обиколката, генералот Ѓурчиновски изрази поддршка и искажа пофални зборови за досегашниот ангажман…

Противпожарна обука со припадниците од 4 пешадиски баталјон

Припадниците на 4 пешадиски баталјон (4.пб) од составот на 1. пешадиска бригада (1.пбр), со придржување на сите мерки и препораки кои се применуваат во справување со пандемијата, ги изведуваат своите редовни задачи со несмален интензитет. Со оглед на летниот период, високите температури и можноста од зачестени пожари, припадниците на 4.пб, во соработка со Противпожарната бригада…

Командантот на командата на специјалните сили на НАТО во посета на Генералштабот

Во работна планирана посета на Армијата на Република Северна Македонија, денес, престојува командантот на командата на специјалните сили на НАТО, генерал-потполковник Ерик Вент. На средбата меѓу началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и генералот Вент се разговараше за мисијата и задачите на специјалните сили во Армијата, зајакнување и проширување на способностите во рамките…