Посета на Врховниот Kомандант и НГШ на АРМ на касарната „Чеде Филиповски-Даме“ во Кичево

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, д-р Ѓорге Иванов, придружуван од Началникот на ГШ на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски, првиот ден од новата 2019-та година, ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Чеде Филиповски-Даме“ во Кичево. При денешната традиционална новогодишна посета на единиците на АРМ, Претседателот Иванов преку…

Донација на прехранбени артикли

Во духот на хуманоста како и секоја година така и оваа во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници припадниците на полкот за Специјални Операции донираа прехранбени артикли на социјално загрозени семејства и деца без родители. Денес 28.12.2018 година во дел од општините во град Скопје припадниците на полкот за Специјални Операции донираа околу 400 полуоброци…

Средба со поранешните началници на генералштабот и генералите на АРМ во пензија

Началникот на ГШ на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски, денес во генералштабот на АРМ, оствари средба со поранешните началници на генералштабот и пензионираните генерали на АРМ. На средбата, на која присуствуваа и заменикот на НГШ генерал-мајор Азим Нуредин и директорот на генералштабот, генерал-мајор Зоран Милески, генералите на АРМ во пензија беа информирани за актуелната состојба, планираните…

Брифинг за борбената готовност на АРМ за 2018 година пред Претседателот на Република Македонија

Во Домот на АРМ во Скопје, се одржа брифинг за борбената готовност на Армијата на Република Македонија, на кој Началникот на ГШ на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски го информираше Претседателот на Република Македонија и Врховен Командант на Вооружените сили, Ѓорге Иванов за состојбата во армијата во текот на 2018 година. На брифингот присуствуваа: Министерката за…

Новогодишен прием на семејствата на припадниците на АРМ упатени во меѓународните мировни мисии

Во Домот на АРМ во Скопје, се одржа новогодишен прием на семејствата на припадниците на АРМ упатени во меѓународните мировни мисии „Одлучна поддршка“, „АЛТЕА“ и „УНИФИЛ“. На денешниот прием, на кој присуствуваа министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и началникот на ГШ на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски се поделија новогодишни пакетчиња на децата на припадниците на…

Дедо мраз со хеликоптер додели новогодишни пакетчиња

Транспортен хеликоптер МИ-8/17, од воздухопловната бригада на Армијата на Република Македонија, пред преполната платформа на воениот дел од меѓународниот аеродром Скопје, во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец, традиционално и оваа година го донесе „Дедо Мраз“. По атрактивниот прелет и пристигнување, најомилениот новогодишен лик кај најмладите, подели повеќе од 500 новогодишни пакетчиња на деца од загинатите…

Одбележување на 21 декември, Ден на Воено – медицинскиот центар

Денес, Воено – медицинскиот центар (ВМЦ) свечено го одбележа 21 декември, денот на единицата. Свеченоста се одржа на платото пред бригадата за логистичка поддршка, на која присуствуваа претставници од Генералштабот на Армијата на Република Македонија, Здружената оперативна команда, бригадата за логистичка поддршка, команданти на бригади и баталјони од составот на АРМ, поранешни команданти и други…

Експертска обука

Тимови од составот на баталјонот за Специјални намени, Единицата за Брзо Распоредување и Единицата за Специјални Задачи – Тигар, заедно со инструкторски тим од морнаричките фоки од Армијата на Соединетите Американски Држави реализираа експертска обука. Обуката се реализираше во периодот од 17 до 21.12.2018 година на полигоните во касарната „Илинден“, касарната „Ѓорче Петров“ и Армискиот…