Утре голем концерт со настап на Воениот оркестар по повод „18-ти Август“ Денот на АРМ

Во рамките на програмата за одбележување на 18 Август – Денот на АРМ, утре 16-ти август 2013 година, плоштадот ,,Македонија“ во Скопје со почеток во 19.00 часот ќе се организира концерт на Воениот оркестар. На концертот покрај Воениот оркестар ќе настапат и естрадните уметници Драган Мијалковски, Есма Реџепова Теодосиевска, Мустафа Имери и Блага Петреска. Програмата…

НГШ на АРМ и генералите на АРМ се приклучија на крводарителската акција по повод 18-ти Август – Денот на АРМ

Денес, 15-ти август, во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ, во касарната „Илинден“ во Скопје на крводарителската акција на припадниците на АРМ и се приклучија Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, Заменик-началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Насер Сејдини и Директорот на ГШ на АРМ бригаден генерал…

Изложба во Домот на АРМ во Скопје и остварена средба на поранешните началници на ГШ на АРМ и пензионираните генерали на АРМ со министерот за одбрана Талат Џафери и генерал-мајор Горанчо Котески

По повод 18 – ти Август – Денот на АРМ, денес, 14 -ти август, во Домот на АРМ, беше приреден ручек за поранешните Началници на Генералштабот на АРМ и пензионираните генерали од АРМ. На ручекот присуствуваа министерот за одбрана на Република Македонија Талат Џафери, Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, Заменик министерот за…

Ревијален фудбалски натпревар помеѓу екипата на АРМ и екипата на ФФМ по повод денот на АРМ

По повод 18-ти август Денот на АРМ, утре, 15-ти август, со почеток во 19.00 часот на терените на ФФМ во Ново Лисиче, ќе се одигра ревијален фудбалски натпревар помеѓу екипата на Армијата на Република Македонија и екипата на Фудбалската Федерација на Македонија. Тимот на АРМ, ќе биде предводен од генерал-мајор Горанчо Котески, додека екипата на…

Промена на државните знамиња

Традиционално, секој втор петок во месец припадниците на баталјон за Почести пред Владата на Република Македонија и резиденцијата на Претседателот на Република Македонија извршија смена на државните знамиња. Во тек на настанот се изведе манифестациска содржина од страна на гардиската единица, а чинот беше проследен и од воениот оркестар на Армијата на Република Македонија. Манифестацијата…

Припадниците на АРМ уште еднаш ја покажаа хуманоста

Во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ на ден 12.08.2013 година во касарната „Боро Менков“ Куманово, 13.08.2013 година во касарната „Н. Х. Страшо Пинџур“ Петровец, 15.08.2013 година во касарната „Илинден“ Скопје и 19.08.2013 година во касарната „Јане Сандански“ Штип, ќе се реализира акција за доброволно дарување на крв од…

Државно екипно првенство во планинско трчање „Славеј Планина“

На ден 10-ти Август (сабота) на Славеј Планина со почеток во 09:30 часот ќе се реализира Државното екипно првенство во планинско трчање „Славеј Планина“. Активноста е во организација на Армијата на Република Македонија, а истата е во координација со Атлетската федерација на Македонија (АФМ) и ќе се одвива според бараните дисциплините на АФМ. Учество ќе…

Резултати од финалните натпревари во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ

Во текот на денешниот ден завршија финалните натпревари во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ, кои се одвиваа на Воениот стадион во Скопје. Постигнати се следните резултати: Фудбал: 1 место: полк за Специјални Операции 2 место: Центар за Електронско Извидување 3 место: Здружено Оперативна Команда Кошарка: 1 место: полк…

Одиграни финалните спорстки наптревари по повод Денот на АРМ

Во текот на денешниот ден, 7-ми август, во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ, на Воениот стадион во Скопје со почеток во 09:30 часот се одржуваат финалните натпревари во фудбал, кошарка, одбојка, пинг-понг, шах и крос–кантри. „Спортот нека ве зближува, а во натпреварите нека победат најдобрите“, беше главната порака…