Хеликоптерите на Воздухопловната Бригада на АРМ успешно се справија со огнената стихија во Битолско

Вчера (22.08.2013 година), Армијата на Република Македонија се вклучи во помош на локалното население при гаснење на пожарот во атарот на битолските села Лисолај и Древеник. Два хеликоптери МИ 8/17 од воздухопловната бригада на АРМ, во текот на вчерашниот ден интервенираа околу седум часа во исклучително тешки временски услови. Пилотите на АРМ за ова време…

Прослава на Денот на АРМ во касарна „Илинден“

Вчера, 18-ти Август во вечерните часови во Видиковецот во касарната ,,Илинден“ во Скопје беше организирана прослава по повод Денот на АРМ. На прославата присуствуваа началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, заменикот на НГШ на АРМ генерал-потполковник Насер Сејдини, директорот на ГШ на АРМ генерал-мајор Димче Петровски, командантот на Здружената оперативна команда генерал-мајор Методија…

Полагање на венци со свежо цвеќе по повод „Денот на АРМ“

По повод чествувањето на 18-ти август Денот на АРМ, денес 17.08.2013 година на градските гробишта во Бутел во Скопје, се одржа церемонија за полагање на венци со свежо цвеќе со воени почести, на партизанските гробишта, на гробот на загинатиот претседател Борис Трајковски, поранешниот претседател Киро Клигоров, како и на гробот на генерал Михаило Апостолски. Делегацијата…

Централна свеченост пред МО и ГШ на АРМ по повод Денот на АРМ

Утре, 17 август (сабота) со почеток во 18.00 часот, пред зградата на МО и ГШ на АРМ, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на АРМ. На свеченоста ќе присуствуваат: Претседателот на Република Македонија и Врховен командант Ѓорге Иванов, Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, Министерот за одбрана Талат…

Свечен собир на вработените во МО и ГШ на АРМ по повод Денот на АРМ

Денес, 16-ти август, по повод Денот на АРМ пред зградата на МО и ГШ на АРМ се организира свечен собир на вработените во МО и ГШ на АРМ. На свеченоста присуствуваа Министерот за одбрана на Република Македонија Талат Џафери, Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, Заменик министерот за одбрана на Република Македонија Емил…

Утре полагање на венци со свежо цвеќе по повод Денот на АРМ

По повод чествувањето на 18-ти август Денот на АРМ, утре 17.08.2013 година (сабота) со почеток во 10.00 часот, на градските гробишта во Бутел во Скопје, предвидена е церемонија за полагање на венци со свежо цвеќе со воени почести, на партизанските гробишта, на гробот на загинатиот претседател Борис Трајковски, поранешниот претседател Киро Клигоров, како и на…

АРМ ги одмери силите со екипата на Фудбалската Федерација на Македонија

По повод „18-ти август“ – Денот на АРМ вчера, 15-ти август со почеток во 19.00 часот на теренот на фудбалскиот клуб Работнички од Скопје се одигра ревијален фудбалски натпревар помеѓу екипата на Армијата на Република Македонија и екипата на Фудбалската Федерација на Македонија. Натпреварот заврши нерешено 1-1. И покрај пријателскиот карактер на натпреварот, можеше да…

Министерот за одбрана и НГШ на АРМ утре го отвораат ТТ зборот на Воениот Стадион во Скопје

Во рамките на програмата за одбележување на 18 Август – Денот на АРМ, утре 16-ти август 2013 година, на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје ќе биде поставена изложба на борбени средства, техника и опрема на АРМ. Изложбата утре во 16.30 часот на воениот стадион ќе ја посетат министерот за одбрана Талат Џафери и…