Обука за обезбедување на високи воени раководители

Денес 01-ви Август на стрелиштето „Стенковец“ се реализира завршната вежба во обезбедување на високи воени раководители. Оваа вежба е завршница на успешната тринеделна заедничка обука помеѓу баталјонот за Специјални Намени од составот на полкот за специјални операции и Вооружените сили на Република Турција. Заедничката обука и размената на искуствата која се реализираше е дел од…

Промоција на питомци во Воената Академија

Денеска, 31 јули 2013, 34 питомци од 13-тата класа, беа промовирани во потпоручници и идни офицери. Оваа класа е прва што ја завршува воената академија „Михајло Апостолски“, по нејзиното рестартирање во 2009-та година. На свеченоста присуствуваа Претседателот и врховен командант на Армијата на Република Македонија, Др. Ѓорге Иванов, Министерот за Одбрана господин Талат Џафери, Началникот…

Врховниот командант на вооружените сили д-р Ѓорге Иванов ја пушти во употреба веб страницата на АРМ

Денес, 30-ти јули 2013 година, Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Вооружените сили д-р Ѓорге Иванов, во рамките на работната посета на Канцеларијата за врски на НАТО во Република Македонија, ги посети Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ. Претседателот Иванов кој на платото пред МО и ГШ на АРМ беше пречекан со…

АРМ ги извежба Стандардно оперативните процедури (СОП) за поддршка на НАТО силите на Косово (КФОР) во случај на итна медицинска евакуација (МЕДЕВАК)

Денес, 24–ти јули, извршена е проверка на Стандардно оперативните процедури (СОП) на АРМ за поддршка на НАТО силите на Косово (КФОР) во случај на итна медицинска евакуација (МЕДЕВАК). Проверката се реализираше во согласност со пропишаните процедури кои важат за оваа активност, а истата беше изведена во касарната „Илинден“, Скопје и во дел од единиците на…

Контингентот на АРМ се врати од Авганистан

На ден 23.07.2013 година (вторник), во касарната ,,Јане Сандански” во Штип, со почеток во 09.30 часот ќе се одржи свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада (1.мпбр) кој учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан во периодот Јануари – Јуни 2013 годин. На воената свеченост по повод…

НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески положи венец на незнајниот војник на меморијалните гробишта во Арлингтон, Вирџинија

Во рамките на повеќедневната посета на САД, денес 19.07.2013 година НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески придружуван од Амбасадорот на Република Македонија д-р Зоран Јолевски, положи венец на гробот на незнајниот војник на меморијалните гробишта во Арлингтон, Вирџинија. Исто така го посети музејот на меморијалот каде положи и плакета во спомен на посетата и во…

Средби на НГШ на АРМ во Пентагон

Вчера 18–ти јули, во рамките на официјалната посета на САД, НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески во Вашингтон оствари средби со Началникот на Здружениот Генералштаб на вооружените сили на САД генералот Мартин Демпси, со помошникот Државен Секретар на САД Филип Рикер, со заменик помошникот на секретарот за одбрана на САД Евелин Фаркаш и со директорот…

Средба на НГШ на АРМ со Заменик Гувернерот на Вермонт и посета на националниот парламент и Центарот за менаџмент со кризи на Вермонт

Во рамките на повеќедневната посета на САД, НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, вчера 16–ти јули во Монтпелиер, во сојузната држава на САД Вермонт, заедно со својот домаќин Командантот на Националната Гарда на Вермонт генерал-мајор Стивен Креј остварија средба со Заменик Гувернерот на Вермонт Фил Скот, а ги посетија и националниот парламент и Центарот за…

Посета на НГШ на АРМ на САД и Националната гарда на Вермонт

Во рамките на повеќедневната посета на САД и Вермонт, НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, вчера 15-ти јули оствари средба со својот домаќин Командантот на Националната Гарда на Вермонт генерал-мајор Стивен Креј и имаше заеднички разговори со штабот на Националната Гарда. За време на средбата НГШ на АРМ и генералот Креј го искажаа заедничкото задоволство…