Проштална средба на НГШ со ОА на Обединетото Кралство

Денес, 4-ти октомври 2013 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари проштална средба со потполковникот Филип Осмент, Одбранбено аташе на Обединетото Кралство во Република Македонија. На средбата, генералот Котески му се заблагодари на потполковникот Осмент за неговата работа и стручен ангажман, при што го истакна неговиот придонес во продолжувањето на билатералната соработка…

Посета на Атланскиот совет на Канада на ГШ на АРМ

Денес (3-ти октомври), Генералштабот на АРМ го посети делегација на Атланскиот совет на Канада на која домаќин и беше директорот на ГШ на АРМ генерал-мајор Димче Петровски. На средбата, гостите од Канада беа запознаени со трансформацијата на АРМ, реформите во одбраната и учеството на АРМ во мировните мисии. Генералот Петровски искажа благодарност за поддршката која…

Затворен „Петтиот Футсал Куп за мир“

Вчера во спортската сала „Расадник“ во Скопје свечено е затворен „5-тиот Футсал Куп за мир“, на кој од понеделникот учествуваа екипите за футсал на Армијата на Република Македонија како домаќин и екипите од армиите на: Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора. Победник на овогодинешниот „Футсал Куп за мир“ е екипата на армијата…

Искажана благодарност кон Република Македонија и АРМ за учеството во мировните мисии од страна на адмиралот Брус Клинган, командантот на Командата на здружените сили на НАТО во Неапол

Во рамките на дводневната официјална посета на АРМ, командантот на Командата на здружените сили на НАТО во Неапол, адмирал Брус Клинган, денес во Генералштабот (ГШ) на АРМ беше пречекан од началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески. За време на престојот во ГШ на АРМ, адмиралот Клинган оствари средба со министерот за одбрана, Талат…

Свечено отворен „Петтиот Футсал Куп за мир“

Министерот за одбрана Талат Џафери, денес (30-ти септември 2013 година) во спортската сала „Расадник“ во Скопје свечено го отвори меѓународниот „5-ти Футсал Куп за мир“ кој ќе се одржува од денес до 2-ри октомври 2013 година. Футсал Купот за мир се организира под покровителство на Меѓународниот Совет за воени спортови (МСВС), а покрај екипата на…

Постигнати одлични резултати на вежбата „Предизвик 2013“

Денес, 24-ти септември 2013 година (вторник), на Армискиот полигон (АП) „Криволак“ се одржа Ден за високи гости во рамките на билатералната воена вежба „Предизвик 2013“ на која учествуваа припадници на АРМ и Вооружените сили (ВС) на Република Словенија. На денот за високи гости присуствуваа: Министерот за одбрана Талат Џафери, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник…

На АП „Криволак“ изведена ТВБГ „Засилен механизиран пешадиски баталјон во напад“

Вчера, 22-ри септември (недела) на Армискиот полигон (АП) Криволак се изведе тактичка вежба со боево гаѓање „Засилен механизиран пешадиски баталјон во напад“ на која учествуваа единиците од составот на Средната пешадиска баталјонска група (СПБГ). На вежбата присуствуваа: Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, командантот на Здружената оперативна команда генерал – мајор Методија Величковски,…

Отворена воената вежба „Предизвик 2013“ на АП „Криволак“

Денес (21-ви септември 2013 година), на Армискиот полигон (АП) „Криволак“ свечено е отворена билатералната воена вежба „Предизвик 2013“. Вежбата „Предизвик 2013“ е шеста по ред од ваков вид на која на од денес до 27-ми септември, на АП „Криволак“ заедно ќе учествуваат припадници баталјонот за противвоздушна одбрана (бПВО) кој е од составот на воздухопловната бригада…

Финална планирачка конференција за вежбата „Македонски Блесок-9“

Од 16-ти до 20-ти септември 2013 година во Центарот за обука (ЦО) Пепелиште се одржа Финална координативна конференција за претстојната вежба „Македонски Блесок – 9“ која ќе се реализира на Армискиот полигон (АП) „Криволак“ од 14-ти до 18-ти октомври 2013 година. Со оваа Конференција се заокружува завршната фаза на подготовките за изведување на претстојната вежба…