Промена на државните знамиња

Традиционално, секој втор петок во месец припадниците на баталјон за Почести пред Владата на Република Македонија и резиденцијата на Претседателот на Република Македонија извршија смена на државните знамиња. Во тек на настанот се изведе манифестациска содржина од страна на гардиската единица, а чинот беше проследен и од воениот оркестар на Армијата на Република Македонија. Манифестацијата…

Припадниците на АРМ уште еднаш ја покажаа хуманоста

Во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ на ден 12.08.2013 година во касарната „Боро Менков“ Куманово, 13.08.2013 година во касарната „Н. Х. Страшо Пинџур“ Петровец, 15.08.2013 година во касарната „Илинден“ Скопје и 19.08.2013 година во касарната „Јане Сандански“ Штип, ќе се реализира акција за доброволно дарување на крв од…

Државно екипно првенство во планинско трчање „Славеј Планина“

На ден 10-ти Август (сабота) на Славеј Планина со почеток во 09:30 часот ќе се реализира Државното екипно првенство во планинско трчање „Славеј Планина“. Активноста е во организација на Армијата на Република Македонија, а истата е во координација со Атлетската федерација на Македонија (АФМ) и ќе се одвива според бараните дисциплините на АФМ. Учество ќе…

Резултати од финалните натпревари во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ

Во текот на денешниот ден завршија финалните натпревари во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ, кои се одвиваа на Воениот стадион во Скопје. Постигнати се следните резултати: Фудбал: 1 место: полк за Специјални Операции 2 место: Центар за Електронско Извидување 3 место: Здружено Оперативна Команда Кошарка: 1 место: полк…

Одиграни финалните спорстки наптревари по повод Денот на АРМ

Во текот на денешниот ден, 7-ми август, во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ, на Воениот стадион во Скопје со почеток во 09:30 часот се одржуваат финалните натпревари во фудбал, кошарка, одбојка, пинг-понг, шах и крос–кантри. „Спортот нека ве зближува, а во натпреварите нека победат најдобрите“, беше главната порака…

Армијата спортува за Денот на АРМ

Утре, 7-ми август во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ, на Воениот стадион во Скопје со почеток во 09:30 часот ќе се одржат финалните натпревари во кошарка, одбојка, фудбал, пинг-понг, шах и крос – кантри. На постројување на спортските екипи за финалните натпревари пригоден говор ќе одржи и Началникот…

Обука за обезбедување на високи воени раководители

Денес 01-ви Август на стрелиштето „Стенковец“ се реализира завршната вежба во обезбедување на високи воени раководители. Оваа вежба е завршница на успешната тринеделна заедничка обука помеѓу баталјонот за Специјални Намени од составот на полкот за специјални операции и Вооружените сили на Република Турција. Заедничката обука и размената на искуствата која се реализираше е дел од…

Промоција на питомци во Воената Академија

Денеска, 31 јули 2013, 34 питомци од 13-тата класа, беа промовирани во потпоручници и идни офицери. Оваа класа е прва што ја завршува воената академија „Михајло Апостолски“, по нејзиното рестартирање во 2009-та година. На свеченоста присуствуваа Претседателот и врховен командант на Армијата на Република Македонија, Др. Ѓорге Иванов, Министерот за Одбрана господин Талат Џафери, Началникот…

Врховниот командант на вооружените сили д-р Ѓорге Иванов ја пушти во употреба веб страницата на АРМ

Денес, 30-ти јули 2013 година, Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Вооружените сили д-р Ѓорге Иванов, во рамките на работната посета на Канцеларијата за врски на НАТО во Република Македонија, ги посети Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ. Претседателот Иванов кој на платото пред МО и ГШ на АРМ беше пречекан со…