Постигнати одлични резултати на вежбата „Предизвик 2013“

Денес, 24-ти септември 2013 година (вторник), на Армискиот полигон (АП) „Криволак“ се одржа Ден за високи гости во рамките на билатералната воена вежба „Предизвик 2013“ на која учествуваа припадници на АРМ и Вооружените сили (ВС) на Република Словенија. На денот за високи гости присуствуваа: Министерот за одбрана Талат Џафери, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник…

На АП „Криволак“ изведена ТВБГ „Засилен механизиран пешадиски баталјон во напад“

Вчера, 22-ри септември (недела) на Армискиот полигон (АП) Криволак се изведе тактичка вежба со боево гаѓање „Засилен механизиран пешадиски баталјон во напад“ на која учествуваа единиците од составот на Средната пешадиска баталјонска група (СПБГ). На вежбата присуствуваа: Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, командантот на Здружената оперативна команда генерал – мајор Методија Величковски,…

Отворена воената вежба „Предизвик 2013“ на АП „Криволак“

Денес (21-ви септември 2013 година), на Армискиот полигон (АП) „Криволак“ свечено е отворена билатералната воена вежба „Предизвик 2013“. Вежбата „Предизвик 2013“ е шеста по ред од ваков вид на која на од денес до 27-ми септември, на АП „Криволак“ заедно ќе учествуваат припадници баталјонот за противвоздушна одбрана (бПВО) кој е од составот на воздухопловната бригада…

Финална планирачка конференција за вежбата „Македонски Блесок-9“

Од 16-ти до 20-ти септември 2013 година во Центарот за обука (ЦО) Пепелиште се одржа Финална координативна конференција за претстојната вежба „Македонски Блесок – 9“ која ќе се реализира на Армискиот полигон (АП) „Криволак“ од 14-ти до 18-ти октомври 2013 година. Со оваа Конференција се заокружува завршната фаза на подготовките за изведување на претстојната вежба…

Доделени „Бронзени значки на Армијата за партнерство, координација и соработка“ на естрадни уметници и претставници на институции

Денес, 19-ти септември (четврток) во Генералштабот на АРМ се одржа средба со естрадни уметници и претставници на институции кои настапуваа и го помогнаа концертот по повод Денот на АРМ кој се одржа на 16-ти август 2013 година на плоштадот „Македонија“ во Скопје. За таа прилика Началникот на ГШ на АРМ им додели „Бронзена значка на…

Проштална средба на НГШ на АРМ со Одрбанбеното аташе на СР Германија

Денес, 17-ти септември 2013 година, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески оствари проштална средба со потполковникот Арнолд Маер, Одбранбено аташе на СР Германија во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на потполковникот Маер за неговата работа и стручен ангажман, при што нагласи дека тој дал соодветен придонес во продолжувањето на…

Обука за логистички оперативен планирачки процес со мобилниот тим за обука од Здружената команда на НАТО од Неапол

Од денес до 20-ти септември во Домот на АРМ во Скопје, во организација на Генералштабот на АРМ и Здружената команда на НАТО од Неапол (Allied Joint Force Command), се одржува обука на тема Логистички оперативен планирачки процес. Во наредните четири дена, мобилен тим за обука од Здружената команда на НАТО од Неапол, составен од екперти…

Свечено примопредавање на должност во ЗОК

Вчера, 12-ти септември, во Здружената Оперативна Команда (ЗОК) се одржа свеченост по повод примопредавање на должноста „Началник на Штаб во ЗОК„ и прием на должноста „Заменик на Командантот на ЗОК“. Должноста Началник на штаб на ЗОК ја прими досегашниот командант на 1. механизирана пешадиска бригада, бригаден генерал Стојан Димчов, а досегашниот началник на штаб бригаден…

Доделени одликувања од Армијата на САД на припадниците на АРМ од контингентот „Феникс“

Денес, 12-ти септември (четврток) во касарната ,,Илинден“ во Скопје, се одржа свеченост за доделување на одликувања од Вооружените сили на САД, на припадници од полкот за специјални операции (пСО) и баталјонот на Воена полиција (бВП) на АРМ, по повод учеството во наменските сили ,,Феникс“ во рамките на мисијата ИСАФ во Авганистан. На свеченоста за доделување…