Контингентот на АРМ се врати од Авганистан

На ден 23.07.2013 година (вторник), во касарната ,,Јане Сандански” во Штип, со почеток во 09.30 часот ќе се одржи свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада (1.мпбр) кој учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан во периодот Јануари – Јуни 2013 годин. На воената свеченост по повод…

НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески положи венец на незнајниот војник на меморијалните гробишта во Арлингтон, Вирџинија

Во рамките на повеќедневната посета на САД, денес 19.07.2013 година НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески придружуван од Амбасадорот на Република Македонија д-р Зоран Јолевски, положи венец на гробот на незнајниот војник на меморијалните гробишта во Арлингтон, Вирџинија. Исто така го посети музејот на меморијалот каде положи и плакета во спомен на посетата и во…

Средби на НГШ на АРМ во Пентагон

Вчера 18–ти јули, во рамките на официјалната посета на САД, НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески во Вашингтон оствари средби со Началникот на Здружениот Генералштаб на вооружените сили на САД генералот Мартин Демпси, со помошникот Државен Секретар на САД Филип Рикер, со заменик помошникот на секретарот за одбрана на САД Евелин Фаркаш и со директорот…

Средба на НГШ на АРМ со Заменик Гувернерот на Вермонт и посета на националниот парламент и Центарот за менаџмент со кризи на Вермонт

Во рамките на повеќедневната посета на САД, НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, вчера 16–ти јули во Монтпелиер, во сојузната држава на САД Вермонт, заедно со својот домаќин Командантот на Националната Гарда на Вермонт генерал-мајор Стивен Креј остварија средба со Заменик Гувернерот на Вермонт Фил Скот, а ги посетија и националниот парламент и Центарот за…

Посета на НГШ на АРМ на САД и Националната гарда на Вермонт

Во рамките на повеќедневната посета на САД и Вермонт, НГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, вчера 15-ти јули оствари средба со својот домаќин Командантот на Националната Гарда на Вермонт генерал-мајор Стивен Креј и имаше заеднички разговори со штабот на Националната Гарда. За време на средбата НГШ на АРМ и генералот Креј го искажаа заедничкото задоволство…

На полигонот „Чојлија“ изведена методско – нагледна вежба „Здружена операција“

Денес, 28-ми јуни на полигонот „Чојлија“ во организација на Здружената оперативна команда (ЗОК) на АРМ, се одржа методско-нагледна вежба „Здружена операција“. На вежбата присуствуваa: Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, Директорот на ГШ на АРМ бригаден генерал Димче Петровски, Командантот на ЗОК бригаден генерал Методија Величковски, командантите на потчинетите команди и единици и…

Одбележан Денот на воздухопловната бригада

Владата на Република Македонија донесе одлука за приклучување кон иницијативата за балкански регионален пристап кон противвоздушната одбрана – БРААД, а беа разгледувани и прашањата поврзани со иднината на воздухопловите кои не се оперативни, посочи заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Емил Димитриев по денешната свеченост по повод Денот на воздухопловната бригада. Воедно, заменик-министерот Димитриев, во…

Официјална посета на Началникот на вооружените сили на Република Турција на Република Македонија и АРМ

Денес, 27 мај 2013 година, во ГШ на АРМ со високи воени почести беше пречекан Началникот на ГШ на ВС на Република Турција, генерал Неџет Озел на кого домаќин му е Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески. Претходно генералот Озел беше примен од Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, а за време на…

Учество на НГШ на АРМ на Конференција на Воениот комитет на НАТО во Брисел

Началникот на ГШ на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески утре (14-ти мај) ќе учествува на Конференцијата на Воениот комитет (ВК) на НАТО во формат на началници на генералштабови, која се одржува во командата на НАТО во Брисел. Денес, генералот Котески ќе присуствува на официјалната церемонија за примопредавање на должноста Командант на Врховната команда на силите на…