Учество на началникот на генералштабот на редовно заседание на Воениот Комитет на НАТО

Началникот на генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, од денес се наоѓа во Република Словенија, каде ќе учествува на редовно заседание на највисоко воено советодавно тело на НАТО, воениот комитет (ВК) на НАТО. Целта на заседанието на која се очекува да учествуваат околу 600 високи воени претставници на НАТО и земјите членки, е размена на…

Кондиционен марш на персоналот од ЗОК

Врз основа на календарот за обука на Здружената оперативна команда (ЗОК) за 2019 година, старешините и цивилните лица од ЗОК реализираа кондиционо рекреативен марш на релацијата од Куманово (населбата Карпош) преку селото Старо Нагоричане до с. Стрновац при што беа препешачени 20 километри пат. Ваквите активности кои согласно Планот за обука се изведуваат неколкупати годишно…

Одбележување на денот на ПВО

Во касарната „НХ Страшо Пинџур“ во Петровец се одржа свеченост по повод одбележувањето на денот на ПВО, против воздушната одбрана. На свеченоста присуствуваше командантот на воздухопловната бригада, полковник Роберт Малезански, Заменикот на прва механизирана пешадиска бригада, началници на секции и команданти на потчинетите единици на вбр, бивши Команданти и бивши припадници на бПВО и други…

Постигнат врвен спортски резултат на припадник на КОД

Припадникот на Командата за обука и доктрини пфв Љубомир Спасиќ кој не само што е посветен професионалец во редовите во Армијата е исто така успешен репрезентативен кајакар. Тој уште еднаш ја покажа својата професионалност и посветеност со освојување на првото место на Европскиот куп во спуст на диви води во генерален пласман за 2019 година.…

Денот на независноста достоинствено одбележан во мировните мисии

Македонските мировници, припадници на МАККОН-10 во мисија „Одлучна поддршка“ во Кабул, Авганистан, свечено и достоинствено го одбележаа Денот на независноста „8ми Септември“. Во свечена атмосфера, со колорит и торта украсена со боевите на Македонското знаме, беше организиран заеднички ручек на нашите мировници на кој присуствуваа припадници на командата на ТААC-C, предводени од командантот, бригадниот генерал…

НАТО регионална работилница за вежбата „REGEX 19“

Од 03.09. до 06.09.2019 година во хотелот „Холидеј Ин“ во Скопје се реализираше шестата НАТО регионална работилница за вежбата „REGEX 19“ на која учество зедоа претставници од 20 партнерски земји како и од Здружената команда на НАТО од Неапол. Воведно обраќање имаше директорот на вежбата, полковник Звонко Мајсторски кој ги поздрави присутните и им се…

Церемонија за испраќање на припадниците на Армијата на вежбата „Syber Junction 19″

Во Касарната „Јане Сандански” во Штип, денеска  се одржа церемонија на упатување на контингент на Армијата на Република Северна Македонија на вежбата „Syber Junction 19″. Вежбата „Syber Junction 19″ ќе се реализира во СР Германија и е во организација на Командата на копнените сили на САД за Европа (USAREUR). Вежбата е една од најголемите вежби…