Оддадена почит од тринаесет годишнината од загинувањето на припадниците на АРМ во месноста Љуботенски бачила

Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, со полагање на венец свежо цвеќе, им оддаде почит на загинатите припадниците од состав на АРМ кои во 2001 година го изгубија животот во месноста Љуботенски бачила. Делегацијата на МО и ГШ на АРМ која положи венец свежо цвеќе во с. Љубанци и касарната „Илинден“ беше предводена…

Висока делегација од НР Кина го посети полкот за специјални намени

Денес, 08.08.2014 година во посета на полкот за специјални операции беше делегација на Вооружените сили на Народна Република Кина предводена од Заменикот на Началникот на Генералштабот (ЗНГШ) генерал-потполковник Ванг Гуанзонг. Делегацијата ја пречека Заменикот на Командантот на пСО полковникот Орце Јордев со потесниот дел од командата. Посетата продолжи со брифинг на делегацијата во кој беа…

Заменик-началникот на армијата на НР Кина, генерал-потполковник Ванг Гуанзонг во посета на Република Македонија

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, денеска оствари средба со заменик-началникот на Генералштабот на Народноослободителната армија на НР Кина, генерал-потполковник Ванг Гуанзонг, кој престојува во посета на Република Македонија. На средбата министерот Јолевски истакна дека целосно го поддржува процесот на уште поголемо зацврстување на меѓусебната одбранбена соработка, за која тој оцени дека е…

Проштална средба на НГШ на АРМ со аташето на Република Турција во Република Македонија

Денес, 05-ти август 2014 година, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески и Заменикот на началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Насер Сејдини остварија проштална средба со полковник Осман Нури Јилдирим, Одбранбено аташе на Република Турција во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на полковникот Јилдирим за неговата работа и стручен…

Припадниците на Баталјонот за почести го подигнаа бајракот на Крушевската Република

Вчера, 01.08.2014, како дел од програмата за одбележување на 2 Август-Денот на Републиката, во рамките на научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“, припадници на Баталјонот за почести го подигнаа бајракот на Крушевската Република. Овој бајрак ќе се вее десет дена, се до 10.08.2014, колку што постоела и Крушевската Република. Припадниците од Баталјонот за почести, во…

АРМ започна со одбележувањето на 2 Август – „Ден на Републиката“ и 70 години АСНОМ

Воениот оркестар на Армијата на Република Македонија, вчера вечер, одржа концерт на платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза, во Скопје. По повод одбележувањето на 2 Август – „Ден на Републиката“ и 70 години АСНОМ, оркестарот, под диригентската палка на потполковникот Драган Димитров, изведе композиции од домашни и странски автори кои се пригодни за одбележување на една…

Средба на припадниците на оклопно механизираните единици во Чојлија

На ден 25.07.2014 година, во касарната „Чојлија“ во оклопниот баталјон (окб) од составот на 1.механизирана пешадиска бригада се реализира средба на припадници на ОМЕ (оклопно механизирани единици) која е прва ваква средба од формирањето на АРМ. На повеќе генерациската средба присустуваа активни старешини од родот ОМЕ од сите команди и единици на АРМ, пензионирани старешини…