Проштална средба на НГШ на АРМ со аташето на Република Турција во Република Македонија

Денес, 05-ти август 2014 година, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески и Заменикот на началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Насер Сејдини остварија проштална средба со полковник Осман Нури Јилдирим, Одбранбено аташе на Република Турција во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на полковникот Јилдирим за неговата работа и стручен…

Припадниците на Баталјонот за почести го подигнаа бајракот на Крушевската Република

Вчера, 01.08.2014, како дел од програмата за одбележување на 2 Август-Денот на Републиката, во рамките на научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“, припадници на Баталјонот за почести го подигнаа бајракот на Крушевската Република. Овој бајрак ќе се вее десет дена, се до 10.08.2014, колку што постоела и Крушевската Република. Припадниците од Баталјонот за почести, во…

АРМ започна со одбележувањето на 2 Август – „Ден на Републиката“ и 70 години АСНОМ

Воениот оркестар на Армијата на Република Македонија, вчера вечер, одржа концерт на платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза, во Скопје. По повод одбележувањето на 2 Август – „Ден на Републиката“ и 70 години АСНОМ, оркестарот, под диригентската палка на потполковникот Драган Димитров, изведе композиции од домашни и странски автори кои се пригодни за одбележување на една…

Средба на припадниците на оклопно механизираните единици во Чојлија

На ден 25.07.2014 година, во касарната „Чојлија“ во оклопниот баталјон (окб) од составот на 1.механизирана пешадиска бригада се реализира средба на припадници на ОМЕ (оклопно механизирани единици) која е прва ваква средба од формирањето на АРМ. На повеќе генерациската средба присустуваа активни старешини од родот ОМЕ од сите команди и единици на АРМ, пензионирани старешини…

Армијата на Република Македонија им оддаде почит на жртвите од Првата светска војна

Со изведувањето на композицијата „Il Silenzio – Тишина“ од припадници на Воениот оркестар на АРМ и пологање на венец од страна на делегација на АРМ, во очи на денот на почетокот на Првата светска војна, на платото пред споменикот на паднатите херои за Македонија, Армијата на Република Македонија се вклучи во меѓународните активности за комеморација на…

Обука во „Против – пожарна заштита“

Денес, 25 Јули 2014 година во касарната „Алексо Демниевски – Бауман“ во Велес, во организација на Командата на гарнизон Велес и Противпожарната единица на Општина Велес се реализира воено – стручна обука на тема „Самозаштита и колективна заштита од пожар, начините на вклучување во гасење на пожар, начинот на користење на опремата и средствата за…

Свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ во Авганистан

Денес, 25-ти јули во касарната „НХ Кузман Јосифовски Питу“ во Тетово, се одржа свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада (1.мпбр), кој учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. На свеченоста по повод враќањето на контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ присуствуваа: министерот за одбрана д-р Зоран…

Македонските мировници од шеснаесеттата ротација од мисијата ИСАФ во Авганистан се вратија во Македонија

Денес, 21-ви Јули, на аеродромот „Александар Велики“ во Петровец, пристигнаа мировниците на АРМ кои учествуваа во мисијата ИСАФ во Авганистан. Мировниците од составот на Првата механизирана пешадиска бригада, (1.мпбр), во оваа прилика, срдечно беа пречекани од Министерот за одбрана д-р Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ генерал – потполковник Горанчо Котески, Заменик командантот на…