Армијата на Република Македонија ја заврши мисијата ИСАФ во Исламската Република Авганистан

Во Домот на АРМ во Скопје денеска свечено беше одбележано завршувањето на 12 – годишната мировна мисија ИСАФ која се реализираше во Исламската Република Авганистан. По тој повод министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски истакна дека почнувајќи од 2002 година во рамките на турскиот контингент, во коалиција од 50 – тина земји НАТО…

Обука на тема „Постапки во воено заробеништво“

Во период од 13.01 до 15.01.2015 година со припадниците од 3.механизиран пешадиски баталјон (3.мпб), од составот на 1.механизирана пешадиска бригада беше реализирана обука на тема „Постапки во воено заробеништво“. Обуката беше реализирана во теоретски и практичен дел според дадените теми: „Заробеништво и права на воени заробеници“, „Методи на испитување на воени заробеници“, „Пасивен отпор на…

Во касарната „Чеде Филиповски-Даме“ во Кичево се оддржа годишна анализа на цивилно-воената соработка

На ден 14.01.2015 година во касарната „Чеде Филиповски-Даме“ во Кичево се оддржа анализа на цивилно-воената соработка во зоната на одговорност на 4. механизиран пешадиски баталјон (4.мпб), од 1. механизирана пешадиска бригада (1.мпбр) која традиционално се оддржува секоја година на овој ден. На годишната анализа на цивилно-воената соработка покрај Командантот на 1.мпбр бригадниот генерал Павле Арсоски…

Примопредавање на должност командант на баталјонот за врски

Денес 13.01.2015 година во касарната „Илинден“ во Скопје се одржа воена свеченост по повод примопредавање на должност командант на баталјонот за врски (бв) од составот на Здружената Оперативна Команда (ЗОК). На свеченоста присуствуваа заменик на командантот на ЗОК бригаден генерал Мухамeт Рацај, началникот на штаб на ЗОК бригаден генерал Стојан Димчов, командантот на 1.мпбр бригаден…

Проштална средба на амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија Пол Волерс со НГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески

Денес, 13-ти јануари, началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија, Пол Волерс. На средбата, генералот Котески изрази благодарност за досегашниот придонес и ангажман на амбасадорот Волерс, во унапредување на билатералните односи и интензивирање на соработката меѓу Армијата на Република…

Одбележана седумгодишнината од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце

Денес, 12-ти јануари, на спомен обележјата кај катлановско Блаце и пред командата на воздухопловната бригада на АРМ (вБР) беше одбележана седумгодишнината од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа единаесет припадници на (вбр) на АРМ. На спомен обележјето кај катлановско Блаце, венци со свежо цвеќе положија делегации на: Министерството за одбрана, предводена од министерот Зоран Јолески,…

Одбележан патрониот празник на касарната „Мирче Ацев“ – Прилеп

На ден 04.01.2015 година (недела) во кругот на касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп, беа одбележани патронатот на касарната и 72 годишнината од загинувањето на Народниот херој Мирче Ацев. На свеченоста, покрај припадниците од артилерискиот баталјон (артб) од составот на 1. механизирана пешадиска бригада, беа присутни и бројни гости, меѓу кои и претставници на локална самоуправа,…

Градоначалникот на Велес ја посети касарната „Алексо Демниевски – Бауман“ Велес

На ден 31.12.2014 година во вечерните часови, градоначалникот на Велес г-дин Славчо Чадиев по повод новогодишните празници ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија кои се работно ангажирани како дежурни органи за внатрешна служба во касарната „Алексо Демниевски – Бауман“ во Велес. Честитајќи им ја Новата 2015 година, градоначалникот на Велес г-дин Славчо Чадиев…

Претседателот на Република Македонија и Врховниот командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов во посета на армиските „Волци“ во касарната „Илинден“

Денес (1 јануари 2015 година), во касарната „Илинден“ во Скопје, Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов по повод новогодишните празници заедно со министерот за одбрана, Зоран Јолевски и началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, ги посетија припадниците на Армијата на Република Македонија. При денешната посета…