Делегацијата на Вооружените Сили на Чешката Република во посета на АП Криволак и единиците на АРМ кои ја обезбедуваат јужната граница

Делегацијата на Вооружените сили (ВС) на Чешката република предводена од генерал Јозеф Бечвар, заедно со началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски во текот на денешниот ден ја посетија јужната граница на Република Македонија и Армискиот полигон Криволак. При посетата на Армискиот полигон (АП) „Криволак“ од страна на припадници од полкот за специјални намени…

Началникот на ГШ на ВС на Чешката Република во официјална посета на АРМ

Во дводневна официјална посета на Република Македонија и Армијата на Република Македонија престојува началникот на ГШ на Вооружените сили (ВС) на Чешката Република генерал Јозеф Бечвар. Делегацијата на ВС на Чешката Република придружувана од амбасадорот на Чешката Република во Република Македонија Н.Е Мирослав Рамеш беше пречекана со високи воени почести од страна на началникот на…

Средба на НГШ на АРМ со директорот на менаџментот на НАТО одбранбениот колеџ, бригаден генерал Салваторе Карта

Началникот на Генералштаб на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски оствари средба со бригаден генерал Салваторе Карта, директор на менаџментот на НАТО одбранбениот колеџ во Рим, кој ја предводи групата на студенти која се наоѓа во студиска посета на Република Македонија. На денешната средба во Генералштабот помеѓу останатото се разговараше и за соработката помеѓу Армијата на Република…

Заедничка свечена офицерска вечера

На ден 10.06.2016 година (петок), во периодот од 18.00-22.00 часот во реонот на Дојран се реализира свечена офицерска вечера помеѓу припадниците на Армијата на Република Македонија и Вооружените сили на Обединетото Кралство заради одбележување на 100 годишнината од Дојранската битка на Македонскиот фронт во I светска војна. Настанот се реализираше во склоп на 5 дневното…

Две генерации во служба на татковината – татко и син професионални војници АРМ

Случаи на служба во армиски редови на двајца или повеќе членови од поблиската фамилија во исто време се забележани во историските хроники во сите армии во светот. И во македонската историја почнувајќи од античкиот преку илинденскиот период до периодот на втората светска војна се познати голем број на случаи на служба во армиските редови на…

Одбележување на 10-ти Јуни „Ден на воздухопловната бригада“

Во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец, се одржа свеченост по повод Денот на воздухопловната бригада (вбр). На свеченоста покрај началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски, присуствуваа: генералите на АРМ, државниот секретар во МО, високи претставници од МО и ГШ на АРМ, командантите на потчинетите команди и единици на ГШ на АРМ, поранешни команданти…

Културна Манифестација „РАЦИНОВИТЕ СРЕДБИ“

На 9 и 10 јуни, во градот Велес, по 53 пат се одржува традиционалната културна манифестација посветена на Коста Солев Рацин „Рациновите средби“. По повод чествувањето на името на големиот поет Рацин, организаторот на манифестацијата „Здружението на граѓани – Фестивал на античка драма СТОБИ“ од Велес подготви богата програма на активности, меѓу кои значајно место…

Свеченост по повод испраќање на четвртата ротација во мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Денес (10 јуни) во Здружената Оперативна Команда (ЗОК) се реализира свечен прием на припадниците на АРМ кои ќе бидат во состав на четвртата ротација на силите за обезбедување на главната команда на мисијата „Одлучна Поддршка“, во Кабул, Авганистан. За време на приемот, командантот на ЗОК, генерал мајор Васко Ѓурчиновски потенцираше дека од овој состав се…

„Анаконда-16“ – можност за демонстрација на обученоста и вештините на припадниците на АРМ

Извршување на задачите кои произлегуваат од дадената мисија преку широк опсег на најразлични активности на меѓународната вежба „Анаконда -16“, е одлична можност за демонстрирање на обученоста и владеење со потребните вештини на припадниците на единиците на Армијата на Република Македонија. Припадниците на водот од баталјонот на воена полиција изминатите денови ги извежбуваа и покажаа вештините…