Свечено отворање на 31-то Светско воено првенство во борење

Во ВИП арената „Спортски центар Борис Трајковски“ свечено се отвори 31-то Светско воено првенство во борење кое ќе се одржува во периодот од 21-25 септември. На отворањето на првенството присуствуваа: претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, министерот за одбрана Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ, Методија Величковски и командантот на националната гарда…

Посета на АРМ од страна на Директорот за меѓународна безбедносна политика на МО на Обединетото Кралство

Во Генералштабот на АРМ, денес заменик на началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Мухамет Рацај оствари средба со директорот за меѓународна безбедносна политика на Министерството за Одбрана на Обединетото Кралство (ОК), г. Ник Гур кој се наоѓа во еднодневна официјална посета на Република Македонија. На средбата се разговараше за повеќе прашања, поврзани со можностите за…

Посета на делегација на НГ на Вермонт на јужната граница

Делегацијата на националната гарда (НГ) на Вермонт, предводена од генерал-мајор Стивен Креј, заедно со началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски во текот на денешниот ден ја посетија јужната граница на Република Македонија. На караулата „Богородица“ и во реонот околу граничниот камен 59, делегацијата се запозна со активностите и начинот со кој припадниците на…

Годишна награда Ѓорче Петров 2016 за АРМ

По повод 20 септември, Денот на одбележувањето на 100 години од создавање на населбата и дваесет години локална самоуправа Ѓорче Петров, претставници од АРМ присуствуваа на свечената седница за доделување на годишната награда „Ѓорче Петров 2016“. Градоначалникот на локалната самоуправа, Сокол Митровски по тој повод додели плакета на Армијата на Република Македонија за посебен општествен…

Примопредавање на должност командант на Ренџерски баталјон

Денес 20.09.2016 година во касарната „Илинден“ – Скопје се одржа свеченост по повод примопредавањето на должност командант на ренџерски баталјон. На свеченоста присуствуваа командантите на единиците лоцирани во касарната „Илинден“. Во обраќањето пред присутните командантот на полкот за Специјални Операции полковникот Орце Јордев споменувајќи ги постигнатите успеси на единицата во изминатиот период го напомена значењето…

Командантот на националната гарда на Вермонт во официјална посета на АРМ

Високата воена делегација на националната гарда (НГ) на сојузната држава на САД Вермонт, предводена од командантот на НГ на Вермонт, генерал-мајор Стивен Креј ја отпочна официјалната посета на АРМ. По приемот во Генералштабот (ГШ) на АРМ од страна на неговиот домаќин, началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски, се реализира работен состанок. На состанокот,…

Одбележување на Денот на 2.механизиран пешадиски баталјон (2.мпб)

Денес 16.09.2016 година во касарната „Јане Сандански“ Штип, со воена свеченост припадниците од 2. механизиран пешадиски баталјон (2.мпб) од составот на 1. механизирана пешадиска бригада, го одбележаа Денот на единицата. На свеченоста присуствуваа претставник од здружено оперативната команда (ЗОК) командантот на 1.мпбр, бригаден генерал Зоран Милески, градоначалници од зоната на одговорноста, претставници и директори на…

Посета на воздухопловната бригада од страна на Одбранбеното Аташе на Република Франција во Република Македонија

Согласно планот за билатерална соработка помеѓу Франција и Република Македонија, на ден 15.09.2016 година Аташето за одбрана при Амбасадата на Франција во Република Македонија – потполковник Александер Ноер ја посети воздухопловната бригада. Аташето за одбрана на Франција за време на посетата истакна три проекти од областа на воздухопловството за можна соработка со вооружените сили на…

Предавање на претседателот на Република Македонија и врховен командант на Армијата, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов во Воената Академија „генерал Михаило Апостолски“

Со предавање од страна на претседателот на Република Македонија и врховен командант на Армијата, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов, во Воената Академија генерал Михаило Апостолски во касарната Гоце Делчев во Скопје, се отвори академската година на питомците и студентите на Воената Академија. Претседателот Иванов во своето предавање на тема „Геополитичка и геостратегиска положба на Република Македонија…