Затворен 11 регионален футсал „Куп за мир 2019“

По петдневни интентзивни натпревари во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје, со победа во финалето на екипата од Босна и Херцеговина, против екипата на Црна Гора заврши 11-ти регионален футсал „Куп за мир 2019“. На  церемонијата на свечено затварање, кое се одржа во касарната „Гоце Делчев“ беше доделен пехар на овогодинешниот победникот на футсал куп,…

Протоколарна средба во ЗОК, со новоназначеното одбранбено аташе на СР Германија

Заменикот на командантот на Здружената оперативна команда (ЗОК), бригаден генерал Орце Јордев оствари средба со новоназначеното нерезидентно одбранбено аташе на СР Германија, потполковник Дирк Вебер и досегашното аташе, потполковник Ханс-Петер Вамслер. Генералот Јордев му ја честиташе новата должност на потполковник Дирк Вебер, посакувајќи му успех во извршувањето на истата, продолжување и продлабочување на одличната соработка…

Одбележување на Денот на 3.механизиран пешадиски баталјон

Денес во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово, со воена свеченост припадниците на 3.механизиран пешадиски баталјон (3.мпб) од составот на 1.механизирана пешадиска бригада (1.мпбр), го одбележаа Денот на единицата. На свеченоста присуствуваа командантот на 1. механизирана пешадиска бригада, полковник Бесник Емини, команданти на останатите единици на Армијата, поранешни команданти и пензионирани припадници на единицата, претставници од…

Крводарителна акција по повод денот на 3.механизиран пешадиски баталјон

По повод ,,27-ми Август“ денот на 3.механизиран пешадиски баталјон (3.мпб) од составот на 1.механизирана пешадиска бригада (1.мпбр) , денес во касарната „НХ Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово се реализираше крводарителна акција. Крводарителната акција беше во организација на Институтот за трансфузиона медицина во Скопје во соработка со Црвениот Крст. Во акцијата учество зедоа вкупно 28 припадници на…

Посета на Командата за обука и доктрини од страна на Главниот подофицер на Националната гарда на Вермонт

Во Командата за обука и доктрини (КОД) реализирана е посета од страна на Главниот подофицер на Националната гарда на Вермонт, придружуван од главниот подофицер на Армијата на Република Северна Македонија. За време на посетата, реализирана е презентација од страна на главниот подофицер на КОД, за организација на подофицерските курсеви кои се реализираат во КОД, како…

Потврдено стратешкото партнерство со Националната гарда на Вермонт за време на првата официјална посета на Генералштабот од страна на новопоставеиот командант на НГ на Вермонт, полковник Грегори Најт

Високата воена делегација на националната гарда (НГ) на сојузната држава на САД Вермонт, предводена од командантот на НГ на Вермонт, полковник Грегори Најт која престојува во тридневна официјална посета на Република Северна Македонија, денес престојуваше во генералштабот на Армијата и министерството за одбрана. По пречекот со високи воени почести, полковник Најт оствари средба со својот…

Традиционална средба со пензионираните генерали по повод Денот на Армијата

Како дел од активностите кои традиционално се реализираат во пресрет на одбележување на 18-ти Август – Денот на Армијата, началникот на Генералштабот,  генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски оствари средба со поранешните началници на Генералштабот и пензионираните генерали во Армијата. На средбата, на која присуствуваа и заменикот на НГШ, генерал-мајор Азим Нуредин и директорот на генералштабот, генерал-мајор Зоран…

Официјална посета на Началникот на Генералштабот на ВС на Кралството Норвешка на баталјонот на Воена полиција

Согласно активностите од програмата за официјална посета на Началникот на Генералштабот на ВС на Кралството Норвешка, адмирал Хакун Брун-Хансен, придружувани од генерал-мајор Павле Арсоски, командант на ЗОК и претставници на Генералштабот на Армијата, беше реализирана посета на баталјонот на Воена полиција, во касарната „Илинден“ Скопје. На самиот почеток Началникот на Генералштабот на ВС на Кралството…

Армијата и МО им одадоа почит на загинатите припадници на Армијата кај Љуботенски Бачила

Во рамки на одбележувањето на осумнаесет годишнината на осумте загинати воени обврзници кај месноста Љуботенски бачила, делегација од Армијата на Република Северна Македонија и Министерството за одбрана, положи цвеќе пред спомен обележјето во село Љубанци и спомен плочата во касарната „Илинден“ во Скопје. Исто така, почит на загинатите бранители им беше оддадена и пред споменикот…