Началникот на генералштабот на Вооружените сили на Република Бугаријa генерал Андреј Боцев во официјална посета на Армијата

Началникот на генералштабот на Вооружените сили (ВС) на Република Бугарија генерал Андреј Боцев, во рамки на тридневната официјална посета на Република Северна Македонија денес престојуваше во Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана. По пречекот со високи воени почести, генералот Боцев оствари средба со својот домаќин, началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, по што се…

Посета на Командата за обука и доктрини од страна на Главниот подофицер на Националната гарда на Вермонт

Во Командата за обука и доктрини (КОД) реализирана е посета од страна на Главниот подофицер на Националната гарда на Вермонт, придружуван од главниот подофицер на Армијата на Република Северна Македонија. За време на посетата, реализирана е презентација од страна на главниот подофицер на КОД, за организација на подофицерските курсеви кои се реализираат во КОД, како…

Потврдено стратешкото партнерство со Националната гарда на Вермонт за време на првата официјална посета на Генералштабот од страна на новопоставеиот командант на НГ на Вермонт, полковник Грегори Најт

Високата воена делегација на националната гарда (НГ) на сојузната држава на САД Вермонт, предводена од командантот на НГ на Вермонт, полковник Грегори Најт која престојува во тридневна официјална посета на Република Северна Македонија, денес престојуваше во генералштабот на Армијата и министерството за одбрана. По пречекот со високи воени почести, полковник Најт оствари средба со својот…

Традиционална средба со пензионираните генерали по повод Денот на Армијата

Како дел од активностите кои традиционално се реализираат во пресрет на одбележување на 18-ти Август – Денот на Армијата, началникот на Генералштабот,  генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски оствари средба со поранешните началници на Генералштабот и пензионираните генерали во Армијата. На средбата, на која присуствуваа и заменикот на НГШ, генерал-мајор Азим Нуредин и директорот на генералштабот, генерал-мајор Зоран…

Официјална посета на Началникот на Генералштабот на ВС на Кралството Норвешка на баталјонот на Воена полиција

Согласно активностите од програмата за официјална посета на Началникот на Генералштабот на ВС на Кралството Норвешка, адмирал Хакун Брун-Хансен, придружувани од генерал-мајор Павле Арсоски, командант на ЗОК и претставници на Генералштабот на Армијата, беше реализирана посета на баталјонот на Воена полиција, во касарната „Илинден“ Скопје. На самиот почеток Началникот на Генералштабот на ВС на Кралството…

Официјална посета на Началникот на генералштабот на ВС на Кралството Норвешка

Делегацијата на Вооружените сили (ВС) на Кралството Норвешка, предводена од НГШ на ВС на Кралството Норвешка, адмирал Хакон Брун-Хансен, во рамки на дводневната официјална посета на Република Северна Македонија, денес престојуваше во Генералштабот на Амијата и Министерството за одбрана. По пречекот со високи воени почести, адмиралот Хансен имаше прием кај својот домаќин, началникот на генералштабот,…

Финални спортски натпревари по повод Денот на Армијата

Во пресрет на одбележувањето на 18-ти Август, Денот на Армијата, денес на воениот стадион во Градскиот парк, со постројување на екипите од командите и единиците на Армијата од гарнизоните низ Републиката,  свечено беа отворени финалните спортски натпревари. Учесниците ќе се натпреваруваат во крос трчање, мал фудбал, кошарка, одбојка, шах и пинг понг, а победниците во…

Крводарителна акција по повод 18 Август,, Ден на Армијата“ во гарнизоните Петровец и Куманово

Денес во касарните „НХ Страшо Пинџур“ во Петровец, „Боро Менков“ во Куманово и ГОБ „8-ми Септември“- Скопје во пресрет на 18 Август, Денoт на Армијата, се реализираа крводарителни акции. Крводарителните акции беа во организација на Институтот за трансфузиона медицина во Скопје во соработка со Црвениот Крст на Република Северна Македонија и ГОБ „8-ми Септември“- Скопје.…

Армијата и МО им одадоа почит на загинатите припадници на Армијата кај Љуботенски Бачила

Во рамки на одбележувањето на осумнаесет годишнината на осумте загинати воени обврзници кај месноста Љуботенски бачила, делегација од Армијата на Република Северна Македонија и Министерството за одбрана, положи цвеќе пред спомен обележјето во село Љубанци и спомен плочата во касарната „Илинден“ во Скопје. Исто така, почит на загинатите бранители им беше оддадена и пред споменикот…