Финална планирачка конференција за вежбата „Национален одговор 2019“

Во периодот од 03.09. до 05.09.2019 година во касарната „Јане Сандански“ во гарнизонот Штип се одржа Финална планирачка конференција (ФПК) за претстојната вежба за справување со елементарни непогоди „Национален одговор 2019“. На конференцијата, покрај претставниците од Армијата, учествуваа: претставници од министерствата за одбрана, внатрешни работи, здравство и земјоделие, шумарство и водостопанство, ЦУК, ДЗС, ЦКРСМ, ЕВН,…

Месечно реферирање на командантите пред командантот на Здружената оперативна команда

Во касарната „Јане Сандански“ во Штип, се реализира реферирање на командантите на првопотчинетите единици на Здружената оперативна команда (ЗОК) за месец август 2019 година. Командантите на првопотчинетите единици на командантот на ЗОК, генерал-мајор Павле Арсоски му реферираа за реализираните задачите во изминатиот месец, проблемите како и за тежишните активности за наредниот месец. На крајот од…

Началникот на Генералштабот на Армијата на тринаесеттата конференција на началниците на Генералштабови на балканските земји

Началникот на Генералштабот (ГШ) на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денес учествува на тринаесеттата конференција на началниците на Генералштабовите на балканските земји која се одржува во Букурешт, Романија. На конференцијата, покрај началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Романија, генерал Николае Ионел Чука, како домаќин, учествуваат и началниците на Генералштабовите на армиите од осум земји од…

Испраќање на штабните офицери во мировната операција „Одлучна поддршка“

Командантот на Здружено оперативната команда генерал-мајор Павле Арсоски оствари средба со штабните офицери кои заминуваат во Командата за обука, асистенција и советување – Север (КОСА-С) во мисијата „Одлучна поддршка“ во ИР Авганистан. За време на средбата, генералот Арсоски им порача дека од нив се очекува достојно и професионално извршување на задачите со што би го…

Присуство на ЗНГШ генерал-мајор Азим Нуредин на свеченост по повод 20 годишнината од формирањето на СЕЕБРИГ

На ден 30.08.2019 година во касарната во Тирнавос – Лариса, Грција, се оддржа свеченост по повод 20 годишнината од формирањето на Бригадата на југоисточна Европа (SEEBRIG). Воедно, на истата свеченост се одржа и церемонијата на примопредавање на должноста Претседавач на SEDM-CC/PMSC. Должноста ја предаде Секретаријатот од Атина предводен од амбасадорот Елефтериос Ангелопулос, а ја прими Секретаријатот од Тирана кој во…

Затворен 11 регионален футсал „Куп за мир 2019“

По петдневни интентзивни натпревари во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје, со победа во финалето на екипата од Босна и Херцеговина, против екипата на Црна Гора заврши 11-ти регионален футсал „Куп за мир 2019“. На  церемонијата на свечено затварање, кое се одржа во касарната „Гоце Делчев“ беше доделен пехар на овогодинешниот победникот на футсал куп,…

Протоколарна средба во ЗОК, со новоназначеното одбранбено аташе на СР Германија

Заменикот на командантот на Здружената оперативна команда (ЗОК), бригаден генерал Орце Јордев оствари средба со новоназначеното нерезидентно одбранбено аташе на СР Германија, потполковник Дирк Вебер и досегашното аташе, потполковник Ханс-Петер Вамслер. Генералот Јордев му ја честиташе новата должност на потполковник Дирк Вебер, посакувајќи му успех во извршувањето на истата, продолжување и продлабочување на одличната соработка…

Началникот на генералштабот на ВС на Република Хрватска во официјална посета на Армијата на Република Северна Македонија

Висока воена делегација на Вооружените сили (ВС) на Република Хрватска, предводена од Началникот на генералштабот на ВС на Република Хрватска, генерал Мирко Шундов која е во официјална посета на Армијата на Република Северна Македонија денес престојуваше во Генералштабот и Министерството за одбрана. По приемот со високи воени почести генералот Шундов, оствари средба со неговиот домаќин,…

Одбележување на Денот на 3.механизиран пешадиски баталјон

Денес во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово, со воена свеченост припадниците на 3.механизиран пешадиски баталјон (3.мпб) од составот на 1.механизирана пешадиска бригада (1.мпбр), го одбележаа Денот на единицата. На свеченоста присуствуваа командантот на 1. механизирана пешадиска бригада, полковник Бесник Емини, команданти на останатите единици на Армијата, поранешни команданти и пензионирани припадници на единицата, претставници од…