Средба на началникот на генералштабот со амбасадорката на Соединетите Американски Држави

Началникот на генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денес оствари протоколарна средба со новоименуваната амбасадорка на САД во Република Северна Македонија, Н.Е Кејт Мери Брнс.   На средбата на која присуствуваше и одбранбеното аташе на САД, полковник Тимоти Бјукен, се разговараше за одличната соработка помеѓу Армијата на Република Северна Македонија и Вооружените сили на САД,…

Размена на искуства од доменот на цивилно-воената соработка

На ден 07.08.2019 година во Здружената оперативна команда (ЗОК) се реализира средба со претставници од тимот за цивилно-воена соработка на ВС на САД. Во текот на посетата, тимот од САД ги брифираше присутните со организацијата и задачите на CIMIC (цивилно-воена соработка) во единиците на армијата на САД и опции за единиците за CIMIC. Исто така…

Припадниците од 1.механизирана пешадиска бригада на обука за извршување на борбени задачи на водени површини

Припадниците на извидувачкиот вод и водот на воена полиција, од составот на 1.механизирана пешадиска бригада (1.мпбр), во период од 01 до 05.08.2019 година, во центарот за обука на вода „Радожда“ на Охридското езеро, реализираа обука за извршување на борбени задачи на водени површини. Целта на обуката беше извежбување и оспособување на војниците со нови вештини…

Достоинствено одбележување на двата историски Илиндена од страна на Армијата

По повод Денот на Републиката – 2 Август, Илинден, Армијата достоинствено се вклучи во одбележување на 116 години од Крушевското востание и 75 години од првото заседание на АСНОМ. Високи воени делегации на Армијата со полагање на свежо цвеќе и воени почести во Скопје, Пелинце и Крушево, учествува во чествувањето на националниот празник. Делегација предводена…

Првата редовна класа офицери го одбележа јубилејот 20 години од промовирањето

Првата редовна класа офицери од генерацијата 1995-1999 година, заедно со дел од тогашните професори и командири, денес во Воената Академија „Генерал Михајло Апостолски“, во касарната Гоце Делчев, на заеднички собир со еден наставен час, ги одбележаа јубилејните 20 години од своето промовирање во почетниот офицерски чин. На собирот пред офицерите од оваа класа присуствуваа и…

Реализирање на обука во летни услови на припадници на баталјонот на Воена Полиција

Во периодот од 09.07 до 01.08.2019 година, во центарот за обука на вода „Радожда“ се реализира обука во летни услови согласно годишниот план за обука за 2019 година со припадниците на баталјонот на Воена Полиција (бвп). Основната цел на оваа обука е припадниците на бвп тимски да се оспособат, извежбаат и обучат во тактики и…

Вонредна крводарителна акција во гарнизонот Петровец и Кичево

Денес на барање на Црвен Крст, во касарната „НХ Страшо Пинџур“ во Петровец и касарната „Чеде Филипоски-Даме“ во Кичево се реализираа крводарителни акции. Крводарителните акции беа во организација на Институтот за трансфузиона медицина во Скопје во соработка со Црвениот Крст. Во двете акции учество зедоа вкупно 85 припадници и тоа 48 од гарнизонот Петровец и…

Примопредавање на должност командант на прва механизирана пешадиска бригада

Врз основа на донесените Укази на Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денес во касарната ,,Страшо Пинџур“ во Петровец, со воена свеченост се изврши примопредавање на должноста командант на 1.механизирана пешадиска бригада (1.мпбр). Должноста од досегашниот командант на 1.мпбр, полковник Драган Ковачки ја прими полковник Бесник Емини, кој…

Прием кај заменик на началникот на генералштабот на новоназначеното одбранбено аташе на Република Србија

Заменикот на началникот на генералштабот на Армијата, генерал-мајор Азим Нуредин оствари протоколарна средба со новоназначеното резидентно одбранбено аташе акредитиран во Република Северна Македонија. Генералот Нуредин упати честитки по повод назначувањето на полковник Стеван Котaрлиќ, кој оваа должност ќе ја извршува во наредниот период. Во рамки на средбата се разговараше за билатералната соработка помеѓу двете армии,…