Крводарителна акција по повод 18 Август,, Ден на Армијата“ во гарнизоните Петровец и Куманово

Денес во касарните „НХ Страшо Пинџур“ во Петровец, „Боро Менков“ во Куманово и ГОБ „8-ми Септември“- Скопје во пресрет на 18 Август, Денoт на Армијата, се реализираа крводарителни акции. Крводарителните акции беа во организација на Институтот за трансфузиона медицина во Скопје во соработка со Црвениот Крст на Република Северна Македонија и ГОБ „8-ми Септември“- Скопје.…

Армијата и МО им одадоа почит на загинатите припадници на Армијата кај Љуботенски Бачила

Во рамки на одбележувањето на осумнаесет годишнината на осумте загинати воени обврзници кај месноста Љуботенски бачила, делегација од Армијата на Република Северна Македонија и Министерството за одбрана, положи цвеќе пред спомен обележјето во село Љубанци и спомен плочата во касарната „Илинден“ во Скопје. Исто така, почит на загинатите бранители им беше оддадена и пред споменикот…