Затворен 11 регионален футсал „Куп за мир 2019“

По петдневни интензивни натпревари во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје, со победа во финалето на екипата од Босна и Херцеговина, против екипата на Црна Гора заврши 11-ти регионален футсал „Куп за мир 2019“. На церемонијата на свечено затварање, кое се одржа во касарната „Гоце Делчев“ беше доделен пехар на овогодинешниот победникот на футсал куп,…

Протоколарна средба во ЗОК, со новоназначеното одбранбено аташе на СР Германија

Заменикот на командантот на Здружената оперативна команда (ЗОК), бригаден генерал Орце Јордев оствари средба со новоназначеното нерезидентно одбранбено аташе на СР Германија, потполковник Дирк Вебер и досегашното аташе, потполковник Ханс-Петер Вамслер. Генералот Јордев му ја честиташе новата должност на потполковник Дирк Вебер, посакувајќи му успех во извршувањето на истата, продолжување и продлабочување на одличната соработка…

Началникот на генералштабот на ВС на Република Хрватска во официјална посета на Армијата на Република Северна Македонија

Висока воена делегација на Вооружените сили (ВС) на Република Хрватска, предводена од Началникот на генералштабот на ВС на Република Хрватска, генерал Мирко Шундов која е во официјална посета на Армијата на Република Северна Македонија денес престојуваше во Генералштабот и Министерството за одбрана. По приемот со високи воени почести генералот Шундов, оствари средба со неговиот домаќин,…

Одбележување на Денот на 3.механизиран пешадиски баталјон

Денес во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово, со воена свеченост припадниците на 3.механизиран пешадиски баталјон (3.мпб) од составот на 1.механизирана пешадиска бригада (1.мпбр), го одбележаа Денот на единицата. На свеченоста присуствуваа командантот на 1. механизирана пешадиска бригада, полковник Бесник Емини, команданти на останатите единици на Армијата, поранешни команданти и пензионирани припадници на единицата, претставници од…

Новоназначеното одбранбено аташе на СР Германија на средби во Генералштабот

Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски оствари протоколарна средба со новоназначеното нерезидентно одбранбено аташе на СР Германија, акредитиран во Република Северна Македонија, потполковник Дирк Вебер и потполковник Ханс-Петер Вамслер кој досега ја извршуваше оваа должност со седиште во Тирана, Република Албанија. Генералот Ѓурчиновски упати честитки до потполковник Дирк Вебер,…

Свечено отворен 11 регионален футсал „Куп за мир 2019“

Екипи од армиите на Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Србија и Словенија од денеска во следните пет дена ќе се натпреваруваат на единаесеттиот по ред футсал „Куп за мир“ кој беше официјално отворен денеска во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на отворањето пред присутните, меѓу кои и…

Прием на должност началник на штаб во ЗОК

Денес, 22.08.2019 година во Здружената оперативна команда (ЗОК), се реализира прием на должност началник на штаб во ЗОК на бригаден генерал Мирче Ѓоргоски. На постројувањето пред персоналот од ЗОК се обратија генерал-мајор Павле Арсоски и бригадниот генерал Мирче Ѓоргоски. Командантот на ЗОК, генерал-мајор Павле Арсоски истакна дека трансформацијата на Армијата и полноправното членство во НАТО…

Крводарителна акција по повод денот на 3.механизиран пешадиски баталјон

По повод ,,27-ми Август“ денот на 3.механизиран пешадиски баталјон (3.мпб) од составот на 1.механизирана пешадиска бригада (1.мпбр) , денес во касарната „НХ Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово се реализираше крводарителна акција. Крводарителната акција беше во организација на Институтот за трансфузиона медицина во Скопје во соработка со Црвениот Крст. Во акцијата учество зедоа вкупно 28 припадници на…

Примопредавање на должност командант на Ренџерски баталјон

На ден 14.08.2019 година во касарната „Илинден“ се изврши примопредавање на должноста командант на Ренџерски баталјон. Должноста командант на баталјон од потполковник Блерим Исмаили ја прими потполковникот Ментор Саити. На примопредавањето бригадниот генерал Хаџи Јанев Методи во своето обраќање се наврати на досегашните активности и успеси кои ги реализираше единицата во изминатиот период и упати…