Одбележување 18 години од загинување на припадници на безбедносните сили во Тетовско

Во касарната „Народен Херој Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово, со полагање свежо цвеќе пред спомен плочата пред командата на гарнизонот Тетово, се одбележаа осумнаесет години од загинувањето на припадници на безбедносните сили од гарнизонот Тетово во конфликтот во 2001 година. Припадниците на Армијата вработени во гарнизонот Тетово, оддадоа почит кон ликот и делото на загинатите, а…

Претставници на Северно-атлантскиот Совет во посета на полкот за Специјални Операции

Во рамки на дводневната официјална посета на Република Северна Македонија, претставници од Северно-атлантскиот Совет денес престојуваа во касарната „Илинден“ на кои домаќини им беа министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и директорот на Генералштабот на Армијата, генерал-мајор Зоран Милески. Претставниците од Северно-атлантскиот Совет беа пречекани од страна на командантот на полкот за Специјални Операции, бригадниот генерал…

Трета генерација офицери во служба на татковината

Во генералштабот се одржа несекојдневна средба на која три генерации на офицерската фамилија Миклош; Јаким, Ненад и Бојан, беа примени од страна на началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, на која им се оддаде признание за сето она што ова семејство го вложува во армијата во различни периоди од своето постоење. Најмладиот старешина член на…