Натпреварувања прв ден

За прв пат во независна и суверена Република Македонија се одржува Светско воено првенство во борење. Македонскиот боречки тим во периодот од 21-25 септември во ВИП арената „Борис Трајковски“ ќе има можност да ги одмери силите со боречки тимови од 32 нации од 4 континенти. Утрово во прелиминарните-квалификациони натпревари македонскиот боречки тим настапи со неколку…

Свечено отворање на 31-то Светско воено првенство во борење

Во ВИП арената „Спортски центар Борис Трајковски“ свечено се отвори 31-то Светско воено првенство во борење кое ќе се одржува во периодот од 21-25 септември. На отворањето на првенството присуствуваа: претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, министерот за одбрана Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ, Методија Величковски и командантот на националната гарда…

Посета на АРМ од страна на Директорот за меѓународна безбедносна политика на МО на Обединетото Кралство

Во Генералштабот на АРМ, денес заменик на началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Мухамет Рацај оствари средба со директорот за меѓународна безбедносна политика на Министерството за Одбрана на Обединетото Кралство (ОК), г. Ник Гур кој се наоѓа во еднодневна официјална посета на Република Македонија. На средбата се разговараше за повеќе прашања, поврзани со можностите за…