Министерот за одбрана на Република Македонија и началникот на Генералштабот на АРМ го посетија Техничко-ремонтниот центар

Денес, 12 август, Техничко-ремонтниот центар од составот на Бригадата за логистичка поддршка го посетија министерот за одбрана на Република Македонија д-р Зоран Јолевски, началникот на Генералштабот на АРМ генерал – потполковник Горанчо Котески и командантот на Здружената оперативна команда генерал-мајор Методија Величковски. Во рамките на посетата беше презентирана мисијата и задачите на овој центар, беа…

Свечено отворени финалните спортски натпревари по повод Денот на АРМ

Денес, 11-ти август, во рамките на програмата за одбележување на „18-ти Август“ – Денот на АРМ, на Воениот стадион во Скопје, свечено беа отворени финалните спортски натпревари по повод Денот на АРМ. Финалните спортски натпревари ги отвори Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија генерал-потполковник Горанчо Котески, кој потенцираше дека спортот е значаен фактор…

Логистичка помош на големиот народен собир по повод празнувањето на Свети Пантелејмон

На ден 09.08.2014 година кај манастирската црква “Св. Великомаченик Пантелејмон”  во горно Нерези припадниците на Армијата на Република Македонија во рамки на цивилно воената соработка пружија логистичка поддршка на цивилната манифестација која се оддржува по повод празникот „Свети Пантелејмон“. Припадници од 3 логистички баталјон од бригадата за логистичка поддршка  дадоа голем придонес во реализација на …

Оддадена почит од тринаесет годишнината од загинувањето на припадниците на АРМ во месноста Љуботенски бачила

Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, со полагање на венец свежо цвеќе, им оддаде почит на загинатите припадниците од состав на АРМ кои во 2001 година го изгубија животот во месноста Љуботенски бачила. Делегацијата на МО и ГШ на АРМ која положи венец свежо цвеќе во с. Љубанци и касарната „Илинден“ беше предводена…

Висока делегација од НР Кина го посети полкот за специјални намени

Денес, 08.08.2014 година во посета на полкот за специјални операции беше делегација на Вооружените сили на Народна Република Кина предводена од Заменикот на Началникот на Генералштабот (ЗНГШ) генерал-потполковник Ванг Гуанзонг. Делегацијата ја пречека Заменикот на Командантот на пСО полковникот Орце Јордев со потесниот дел од командата. Посетата продолжи со брифинг на делегацијата во кој беа…

Заменик-началникот на армијата на НР Кина, генерал-потполковник Ванг Гуанзонг во посета на Република Македонија

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, денеска оствари средба со заменик-началникот на Генералштабот на Народноослободителната армија на НР Кина, генерал-потполковник Ванг Гуанзонг, кој престојува во посета на Република Македонија. На средбата министерот Јолевски истакна дека целосно го поддржува процесот на уште поголемо зацврстување на меѓусебната одбранбена соработка, за која тој оцени дека е…

Проштална средба на НГШ на АРМ со аташето на Република Турција во Република Македонија

Денес, 05-ти август 2014 година, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески и Заменикот на началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Насер Сејдини остварија проштална средба со полковник Осман Нури Јилдирим, Одбранбено аташе на Република Турција во Република Македонија. На средбата генералот Котески му се заблагодари на полковникот Јилдирим за неговата работа и стручен…

Припадниците на Баталјонот за почести го подигнаа бајракот на Крушевската Република

Вчера, 01.08.2014, како дел од програмата за одбележување на 2 Август-Денот на Републиката, во рамките на научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“, припадници на Баталјонот за почести го подигнаа бајракот на Крушевската Република. Овој бајрак ќе се вее десет дена, се до 10.08.2014, колку што постоела и Крушевската Република. Припадниците од Баталјонот за почести, во…