Утре 18 август, по повод одбележувањето на јубилејот 25 години АРМ, ќе се одржат следните активности: 10.00 часот прослава на Денот на АРМ во гарнизоните на АРМ, 09.00-19.00 часот изложба на опрема и вооружување на Воениот стадион (градски парк), 19.00 часот централна свеченост на Воениот стадион (градски парк), музички хепенинг со Воениот оркестар и ди џеи.

Промоција на монографијата „Воени генерали од Македонија (1943-2017)“

Во пресрет на 18 Август Денот на АРМ, во годината кога Армијата го слави својот 25 роденден, во просториите на Домот на АРМ е промовирана монографијата, „Воени генерали од Македонија (1943-2017)“ во издание на здружението „Клуб на генерали на Република Македонија“.

Средба на Началникот на ГШ на АРМ со одбранбеното аташе на Република Турција во Република Македонија

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски оствари средба со потполковник Бурхан Урек, новоназначеното резидентно одбранбено аташе (ОА) на Република Турција во Република Македонија.

АРМ и МО им одадоа почит на загинатите припадници на АРМ кај Љуботенски Бачила

Делегација од Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија во спомен на загинатите припадници на Армијата на Република Македонија кај месноста Љуботенски Бачила во 2001 година, денес положи свежо цвеќе пред нивните споменици во селата Љубанци и Волково и кај спомен-плочата во касарната „Илинден“ во Скопје.

Свеченост по повод примопредавање на должноста командант на бригадата за логистичка поддршка

Во кругот на командата на бригадата за логистичка поддршка (брЛп) во Скопје со воена свеченост се изврши примопредавање на должноста командант на бригадата за логистичка поддршка.

Одбележана 16-годишнината од загинувањето на припадниците на АРМ кај Карпалак

Со полагање на венци свежо цвеќе пред спомен обележјата кај месноста Карпалак, комплексот „Карпалак“ и во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп, делегации од Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија им оддадоа почит на загинатите припадници на АРМ.

Средба на Началникот на ГШ на АРМ со одбранбеното аташе на Соединетите Американски Држави во Република Македонија

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски оствари средба со полковник Тимоти Бјукен, новоназначен одбранбено аташе на Соединетите Американски Држави акредитиран во Република Македонија.

Пријателски фудбалски натпревар помеѓу екипа на АРМ и фудбалскиот клуб ХАТТА

Во текот на денешниот ден на воениот стадион во градскиот парк во Скопје се одигра пријателски фудбалски натпревар помеѓу фудбалска екипа од АРМ и професионалниот фудбалски тим ХАТТА од Дубаи, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).